images/sample/slideshow/logo-loading.png

تالار گفتمان

سوالات خود را جست و جو کنید و اگر جوابی نیافتید، با ایجاد یک بحث جدید، از دیگران راهنمایی بگیرید
روبات های انسان نما یکی از پیشرفته ترین و در عین حال جذاب ترین نوع روبات ها محسوب می شوند که در سال های اخیر توجه محققان بسیاری را به خود جلب کرده اند.
در دهه های اخیر، کشورهای مختلف به ساخت و تولید روبات های متفاوتی روی آورده اند که گاهی اوقات مانند ساخت روبات های انسان نما در عین جذابیت اما یکی از سخت ترین شاخه های ساخت روبات محسوب می شوند. روبات های انسان نما به روبات هایی گفته می شوند که دارای شباهت های بسیاری با انسان ها هستند، آنها دارای سر، دو بازو، چشم، پا و ... هستند. روبات های انسان نما به سنسورها و همینطور الگوهای خاص و پیچیده ای مجهز شده اند تا بتوانند رفتارهای انسانی مانند دیدن، شنیدن، صحبت کردن و حتی یادگیری را از انسان ها تقلید کنند.

* روبات راهنما در فروشگاه ها
ژاپن را به جرات می توان جزو سردمداران استفاده از روبات ها در زندگی مدرن امروزی دانست. در دهه های اخیر، ژاپنی ها میزبان روبات ها در مکان های مختلفی از جمله، منازل، بیمارستان،گارسون های رستوران ها یا نگهبانان ساختمان ها و ... بوده اند. روبات های انسان نما با نام « Aiko Chihara» به فروشگاه های ژاپنی وارد شده اند تا این کشور همچنان سردمدار ورود روبات ها به بخش های مختلف زندگی ژاپنی ها باشد.

این روبات کاملا شبیه یک انسان بوده و می تواند با حرکت دادن اجزای صورت یا سر و صحبت کردن تعامل خوبی را با انسان ها برقرار کند. این روبات مسلط به زبان ژاپنی و انگیسی است تا بتواند ساده تر با اطرافیانش ارتباط برقرار کند.
http://media.mehrnews.com/d/2015/05/30/3/1723182.jpg

* روباتی با پوششی شبیه پوست انسان
Han نه تنها می تواند افراد را شناسایی کند بلکه می تواند جنسیت و سن آنها را نیز تشخیص دهد و نیز بفهمد که آنها خوشحال هستند یا غمگین. سازندگان کره ای این روبات می گویند روبات آنها می تواند در هتل ها و سایر مراکزی که به مشتریان سرویس می دهند، به کار گرفته شود. این روبات انسان نما تنها از یک سر تشکیل شده و می تواند از طریق سیم هایی که به مغزش وارد شده، ببیند. چهره این روبات با پوشش لاستیکی شبیه به پوست انسان پوشانده شده تا این روبات بیش از پیش شبیه یک انسان باشد.
http://media.mehrnews.com/d/2015/05/30/3/1723184.jpg

*روبات‌های معلم
محققان ژاپنی از روبات معلمی رونمایی کرده اند که می تواند همانند یک معلم، آموزش و تربیت کودکان را برعهده بگیرد. روبات معلم حاصل تلاش محققان دانشگاه ازاکای ژاپن و شرکت چینی «صنعت شانگهای شینگ‌کینگ» است. از قابلیت های روبات معلم می توان به برقراری ارتباط با مخاطبان، صحبت کردن، چشمک زدن، خندیدن یا حتی دست دادن با دیگران را نام برد.
http://media.mehrnews.com/d/2015/05/30/3/1723187.jpg

*روبات اطللس
روبات اطلس (Atlas) توسط محققان آژانس پروژه های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA) طراحی و ساخته شده است و به عقیده بسیاری از کارشناسان به جهت آنکه بدون نیاز به کابل های دست و پاگیر ایمنی می تواند راه برود در زمره یکی از مدرن ترین فناوری های روباتیک عصر حاضر به شمار می آید.

این روبات ۱ متر و ۸۸ سانتیمتر قد و ۱۵۶.۵ کیلوگرم وزن دارد. هدف از طراحی این سازه روباتیکی آزمودن توانایی بشر برای طراحی و ساخت روبات هایی است که قابلیت امدادرسانی به آسیب دیدگان در مواقع بحرانی نظیر زمین لرزه را داشته باشند.

در نسخه جدید روبات اطلس حدود ۷۵ درصد از قطعات با نمونه های پیشرفته جایگزین شده و جالب اینکه تنها پاها از نسخه قبلی همچنان پابرجا مانده است.
http://media.mehrnews.com/d/2015/05/30/3/1723188.jpg

* روبات آسیمو
سخن به میان آوردن از روبات های انسان نما بدون اشاره به آسیمو غیر ممکن است، زیرا اولین روباتی محسوب می شود که تصورات ما از اینگونه ماشین ها را به واقعیت نزدیک تر نموده است. آسیمو که نامش برگرفته از نوآوری در جنب و جوش (Innovative MObility) است، قدش تنها ۹۱.۴ سانتی متر است. آسیمو می تواند به فرمان های صوتی پاسخ داده و سر خودش را به سمت سر و صداهای ایجاد شده در اطرافش بچرخاند. ژست حرکتی دست دادن را شناسایی و آن را شبیه سازی نماید، از محیط اطرافش نقشه تهیه کرده و دیگران را برای رسیدن به نقطه مورد نظر در این محیط هدایت کند.
http://media.mehrnews.com/d/2015/05/30/3/1723180.jpg

* روبات نائو
نائو روباتی ست که با فسلفه ای مشابه آسیمو پدید آمده است، سخن گفتن، راه رفتن، کنترل دقیق روی اعمال از جمله توانایی هایش محسوب می گردند. تفاوت اصلی نائو با نسخه مشابه خود یعنی آسیمو در این است که تلاش شده این روبات بسیار کوچک تر طراحی شود تا قابل توسعه و ارزان تر باشد. از نائو برای آموزش رفتارهای اجتماعی به کودکان و برخی موارد آموزشی دیگر استفاده می شود.
http://media.mehrnews.com/d/2015/05/30/3/1723189.jpg

روبات ژنویید

ایشیگورو روبات های تأثیرگذاری طی سال های اخیر ساخته است. جدیدترین روبات وی « ژنویید » نام داشته است. ایشیگورو معتقد است که می تواند از ژنویید برای ارائه سخنرانی به جای خودش استفاده کرده و مردم به سادگی می توانند این ربات انسان نما را به عنوان بدن وی بپذیرند.

این محقق روباتیک، روبات دیگری شبیه به ژنویید ساخته است که شبیه یک ربات انسان نمای زن لباس پوشیده و در پشت ویترین لباس فروشی ها به نمایش گذاشته است. این روبات به قدری محبوب بود که تمام لباس هایی که برای تبلیغ بر تن این روبات می کردند به سرعت فروش می رفت.
http://media.mehrnews.com/d/2015/05/30/3/1723200.jpg
 1. پانیذ خالوکرمانی
 2. طراحی و مهندسی
 3. یکشنبه, 10 خرداد 1394
 4.  اشتراک
هنوز نظری قرار داده نشده است
پاسخ صحیح Pending Moderation
3
رای
لغو
واااااااای روبات ژنویید چقدر طبیعیه:o :o :o :o :o :o
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. طراحی و مهندسی
 3. # 1
پاسخ صحیح Pending Moderation
3
رای
لغو
soooo great
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. طراحی و مهندسی
 3. # 2
پاسخ صحیح Pending Moderation
3
رای
لغو
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRpBkyFlfPWhtPcxSSq3PIyAkoGQoKlIiBSdl6rhk55Zfh-3Dey
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. طراحی و مهندسی
 3. # 3
پاسخ صحیح Pending Moderation
2
رای
لغو
مرسی عالییییییی بود
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. طراحی و مهندسی
 3. # 4
 • صفحه :
 • 1


پاسخی ارسال نشده است
همچنین این پست قفل است و امکان ارسال نیز وجود ندارد
ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…