images/sample/slideshow/logo-loading.png

تالار گفتمان

سوالات خود را جست و جو کنید و اگر جوابی نیافتید، با ایجاد یک بحث جدید، از دیگران راهنمایی بگیرید
نگهداری از دوقلوها کاری دشوار، ولی شگفت انگیز است. ماجرای دوقلوها چیست؟! چگونه دوقلوها آفریده می شوند؟ برای یافتن اطلاعات بیشتر درباره این روند شگفت انگیز که به چند قلویی منجر می شود با دکتر سلیمان هیلین، متخصص پزشکی تولید مثل موضوع را بررسی می‎کنیم.
دوقلوهای همسان
به گفته‎ی دکتر هیلین، دو نوع دوقلو وجود دارد، دوقلوهای همسان و غیرهمسان. او می‎گوید: دوقلوهای غیرهمسان از اسپرم و تخمک متفاوتی آفریده شده‎اند.
به سخن دیگر، گاهی می‎توانید در یک ماه دو بار تخمک گذاری کنید و اگر اسپرم شوهرتان هم در یک یا دو زمان جداگانه، هر دوی آن تخمک‎ها را بارور سازد دوقلوی غیرهمسان خواهید داشت. همه‎ی این موارد به بدن شما بستگی دارد. برای دوقلوهای غیرمشابه عوامل شناخته شده‎ای از جانب مرد وجود ندارد که مسبب آن باشد.
در حالی که احتمال دارد لقاح جنین دوقلوها کاملاً اتفاقی باشد، این احتمال در میان بانوان ۳۵ تا ۴۰ ساله، خانم بلند قد و آنها که از پیشتر چند بچه دارند، به طرز چشمگیری افزایش می‎یابد.
دوقلوهای غیرمشابه در برخی از گروه‎های نژادی فراگیرتر است. بیشترین تعداد دوقلوها در جنوب آمریکا و شرق آفریقا و کمترین میزان آن در جنوب آسیا و ژاپن متولد می‎شوند.
دوقلوهای غیرهمسان را dizygotic ناشی از دو تخمک جداگانه نیز می‎نامند و ۵۰% احتمال دارد که این دوقلوها یک دختر و یک پسر باشند. در واقع ۲۵% شانس تولد دو پسر را دارید و ۲۵% هم ممکن است صاحب دو دختر شوید.

دوقلوهای همسان
دکتر هیلین می گوید: دوقلوهای مشابه یا دوقلوهای (monozygotic ناشی از یک تخمک) چندان رایج نیست و زمانی اتفاق می‎افتد که یک تخمک تنها توسط یک اسپرم بارور و سپس به دو جنین تقسیم شود. این دو نیم شدن می‎تواند در هر مرحله‎ای تا نه روز پس از باروری رخ دهد و زمان عمل کرد آن برای روند شکل گیری جفت (ها) و کیسه آمنیوتیک حیاتی است. اگر نطفه در سه روز اول به دو نیم تقسیم شود، دو جفت و دو کیسه آمنیوتیک جداگانه رشد خواهند کرد. اگر ۴ تا ۹ روز بعد از باروری یعنی در مرحله‎ی بلاستوسیست، دو نیم شدن رخ دهد، جنین‎ها از یک جفت مشترک استفاده می کنند ولی در کیسه های آمنیوتیک مجزا. و اگر دو نیم شدن پس از روز نهم اتفاق بیافتد، هر دو جنین از یک جفت و یک کیسه ی مشترک استفاده می‎کنند.
آنان از نظر ژنتیکی نسبتاً مشابه‎اند و همیشه دو پسر یا دو دختر هستند. احتمال این رخداد حدود ۳ در ۱۰۰۰ تولد است و به شکل مشابهی در میان تمامی گروه‎های نژادی دنیا تقسیم شده‎اند.
دو قلوهای همسان در مقایسه با دوقلوهای غیرهمسان با پیچیدگی‎های بیشتری رو به رویند و خطر سندرم انتقال خون یک بچه به دیگری وجود دارد.
در نتیجه‎ی شراکت در یک جفت (دوقلوهای غیرهمسان هر یک صاحب یک جفت هستند)، تولیدات خونی این بچه‎ها می‎تواند به یکدیگر متصل شود. بنابراین، هر دوی آنان یک جریان خون دارند. سپس آنچه اتفاق می‎افتد، این است که یکی از بچه‎ها خون بسیار زیادی دریافت می‎کند و دیگری خون بسیار اندک.

داروهای بارداری
برای برخی از بانوانی که خواهان بارداری هستند ولی با مشکل مواجه هستند، داروهای کمک باروری تجویز می‎شود، مثل Clomid یا Femara که تخمدان ها را تحریک می‎کند تا تخمک‎های بیشتری رها کند و در نتیجه، شانس دوقلوزایی نیز افزایش می‎یابد.
البته، اگر برخی از بانوان تحت درمان IVF قرار گرفته‎اند و انتخاب کرده‎اند که دو تخمک رویان بارور شده داخل رحم گذاشته شود، علت چند قلویی مشخص خواهد شد.
این متخصص می‎گوید: این روزها نباید بیش از دو رویان را به رحم منتقل کنیم. اکنون سوال این است که بارداری دوقلویی بارداری پرخطری است و خطر زایمان زودرس، پره اکلامپسی و دیابت‎های بارداری زمانی افزایش می‎یابد که دو بچه را حمل می‎کنید. گرچه اکثر بارداری‎های دوقلویی عادی است و اکثر بانوان دو بچه‎ی سالم به دنیا می‎آورند.
کاملاً اشتباه است، اگر سه رویان یا تعداد بیشتری را داخل رحم بگذارید. بارداری‎های چند قلویی (بیش از دو بچه) برای بچه‎ها بسیار خطرناک است و برای مادر خطر کمتری دارد. تمامی بارداری‎های چند قلویی با خطر فزاینده مشکلات عصبی طولانی مدت رو به روست.
  1. مسعود شهریاری
  2. پروژه و پایان نامه ی دانشجویی
  3. چهارشنبه, 13 خرداد 1394
  4.  اشتراک
هنوز نظری قرار داده نشده است


پاسخی ارسال نشده است
همچنین این پست قفل است و امکان ارسال نیز وجود ندارد
ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…