images/sample/slideshow/logo-loading.png

تالار گفتمان

سوالات خود را جست و جو کنید و اگر جوابی نیافتید، با ایجاد یک بحث جدید، از دیگران راهنمایی بگیرید
جمع‌بندی شایعات و اطلاعات در مورد آنچه که اپل در WWDC 2015 معرفی خواهد کرد

http://www.zoomit.ir/media/k2/items/cache/3338996a2bd1b2208298d48fab11ac9d_XL.jpg

از دوشنبه‌ی این هفته‌، کنفرانس توسعه دهندگان اپل یا همان WWDC 2015 در سن فرانسیسکوی آمریکا آغاز خواهد شد. انتظار می‌رود اپل در جریان برگزاری این کنفرانس از دستاوردهای جدید خود رونمایی کند. تمام اطلاعات موجود در مورد آنچه که اپل در این کنفرانس رونمایی خواهد کرد، در حد گمانه‌‌زنی و شایعه است. در ادامه با من همراه باشید تا نگاهی به جمع‌بندی شایعات و اطلاعات موجود در مورد WWDC 2015 بیاندازیم.

از روز دوشنبه یا همان 18 خرداد، کنفرانس توسعه دهندگان اپل آغاز به کار خواهد کرد. همچون هر سال تا چند روز مانده به آغاز این مراسم همه چیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و نمی‌توان به طور قطع در مورد محصولات و سرویس‌هایی که اپل معرفی خواهد کرد، اظهار نظر کرد. با وجود عدم ارائه‌ی اطلاعات رسمی در خصوص آنچه که در این مراسم معرفی خواهد شد، شایعات و گمانه‌هایی مطرح شده که به پیش‌بینی آنچه که در WWDC 2015 شاهد آن خواهیم بود، پرداخته است.


- iOS 9؛ مرکز تغییرات گسترده :

http://gadgetnews.ir/wp-content/uploads/2015/06/iPhone_6_family-7-630-620x477.jpg

انتظار می‌رود اپل در جریان برگزاری کنفرانس توسعه‌ دهندگان خود و طی برگزاری نطق اصلی این کنفرانس، نسخه‌ی جدید سیستم‌عامل iOS را با عنوان iOS 9 معرفی کند. با وجود انتشار شایعات فراوان در خصوص نسخه‌ی جدید سیستم‌عامل اپل، این کمپانی سعی کرده تا چیزی به بیرون درز نکند و در این راه نیز موفق عمل کرده است.

http://www.zoomit.ir/images/94/03/WWDC_2015/WWDC_1.jpg

به نظر می‌رسد در iOS 9 نباید انتظار داشته باشیم تا تغییرات گسترده‌ای رخ دهد. انتظار می‌رود همچنان باید شاهد استفاده از رابط کاربری مشابهی در مقایسه با نسخه‌های پیشین این سیستم‌ عامل باشیم. البته باید به این نکته اشاره کرد که بهینه‌سازی‌های جزئی در این سیستم‌عامل، اعمال خواهد شد. از جمله‌ی تغییراتی که انتظار می‌رود در iOS 9 شاهد آن باشیم، تغییر Typeface یا طرح یا فونت مورد استفاده است. در حال حاضر اپل در iOS و OS X خود از Neue Helvetica استفاده می‌کند که احتمالا باید شاهد جایگزینی آن با San Francisco باشیم. اپل در ساعت هوشمندش از San Francisco استفاده می‌کند. فونت مورد نظر برای نمایش کلمات و متون در صفحات نمایش کوچک بهینه شده است، بطوریکه خواندن حروف بسیار ساده‌تر می‌شود.


- اضافه شدن قابلیت چند وظیفگی با تقسیم صفحه‌ی نمایش و پشتیبانی از چند حساب کاربری :

در هفته‌های اخیر اخبار بسیاری در خصوص پشتیبانی از چند وظیفگی در iOS‌ منتشر شده است. به نظر می‌رسد اجرای اپلیکیشن‌ها در کنار هم در iOS 9 محقق خواهد شد. برای مثال با استفاده از این قابلیت کاربر قادر خواهد بود تا در حین تماشای یک ویدیو، اپلیکیشن چت را نیز اجرا کرده و به گفتگوی خود ادامه دهد. هرچند این قابلیت پیش از این در سایر گجت‌ها نظیر گلکسی نوت‌های سامسونگ، محصولات ویندوزی و همچنین گوشی‌های هوشمند ال‌جی در اختیار کاربران قرار گرفته، اما عرضه‌ی آن توسط اپل و به‌ همراه سیستم‌ عامل iOS‌ می‌تواند بسیار جذاب باشد. برای مثال اجرای دو اپلیکیشن همزمان روی آیپد که صفحه‌ی نمایش بزرگی دارد، می‌تواند بسیار جذاب و کاربردی باشد.

http://www.zoomit.ir/images/94/03/WWDC_2015/WWDC_2.jpg

یکی دیگر از قابلیت‌های کلیدی که احتمالا به iOS اپل اضافه خواهد شد، پشتیبانی از چندین حساب کاربری در یک گجت است. این قابلیت نیز هم اکنون یک ویژگی معمول در سیستم‌عامل‌های تحت دسکتاپ است. با استفاده از این قابلیت کاربران گجت‌های مبتنی بر iOS‌ نظیر تبلت‌های آیپد می‌توانند این تبلت را بصورت اشتراکی مورد استفاده قرار دهند، بدون اینکه از بابت دیده شدن فایل‌های شخصی یا تنظیمات خود نگرانی داشته باشند.

البته باید به این موضوع اشاره کرد که ارائه‌ی این قابلیت‌ها در iOS 9 به معنای دسترسی و استفاده از این ویژگی‌ها در تمام گجت‌های مبتنی بر iOS نیست. برای مثال می‌توان به نمایش پنجره‌ی دو اپلیکیشن در کنار یکدیگر اشاره کرد که استفاده از آن در تبلت منطقی‌تر به نظر می‌رسد، چراکه کنار هم قرار دادن دو پنجره‌ در کنار هم با استفاده از گوشی چندان جالب توجه نیست. همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که احتمالا محصولات قدیمی اپل نیز از این ویژگی پشتیبانی نخواهند کرد، چراکه برای مدیریت چنین قابلیتی نیاز به سخت‌افزار با قدرت بالا است. در مورد قابلیت استفاده‌ی چند کاربر از یک گجت با حساب‌های کاربری مختلف نیز، آیپد‌ها پتانسیل بیشتری دارند، چراکه آیفون به عنوان یک گوشی‌هوشمند یک وسیله‌ی شخصی است.


- Proactive، دریافت اطلاعات صحیح در زمان مناسب :

براساس شایعات منتشر شده، Proactive نام پروژه‌ای مخفی در اپل است که این کمپانی اخیرا روی آن کار می‌کند. براساس گمانه‌های مطرح شده احتمالا اپل نتیجه‌ی این پروژه را در iOS 9 ارائه خواهد کرد و از این‌رو شاید شاهد جایگزینی یا تحول Spotlight سیستم عامل iOS باشیم. به بیان بهتر اپل در پی آن است تا با عرضه‌ی سرویس جدید خود، جستجو در iOS را کاملا متحول کند. از نظر ساختاری به نظر می‌رسد اپل درصدد ارائه‌ی رقیبی برای Google Now اندروید در iOS است. این سرویس اطلاعاتی را مرتبط با وضعیت تقویم کاربر در اختیار وی خواهد گذاشت. برای مثال در صورتی که کاربر قرار ملاقاتی را در تقویمش ثبت کرده باشد، ساعاتی پیش از آن، مسیر رانندگی به محل قرار برای وی نمایش داده می‌شود. همچنین باید به بهبود بخش Spotlight نیز اشاره کرد. شنیده‌ها حکایت از این دارد که این بخش نیز با در نظر داشتن جستجوها و تنظیمات دلخواه کاربر، نتایج بهتری را در اختیار وی خواهد گذاشت. برای مثال جستجو برای محلی به منظور صرف شام، نتایجی را نمایش خواهد داد که بهترین مکان‌ها برای صرف شام هستند.

در این بین باید به سیری نیز اشاره کرد. شنیده‌ها گویای این موضوع است که سیری در iOS 9 باهوش‌تر از پیش خواهد شد. با توجه به اطلاعات ارائه شده، سیری در مقایسه با گذشته هوشمندتر شده و به واسطه‌ی API توسعه یافته برای آن که امکان ارتباط با اپلیکیشن‌های دیگر را فراهم می‌کند، باید شاهد عملکرد بهتری برای این دستیار هوشمند صوتی باشیم. به بیان بهتر، سیری قادر خواهد بود تا براساس سوالات و جملات پرسیده شده توسط کاربر، اپلیکیشن‌های خاصی را اجرا کند. البته شماری از شایعات به این موضوع اشاره کرده که احتمالا شاهد عرضه‌ی این قابلیت همزمان با معرفی iOS 9 نخواهیم بود.


- نقشه‌ی اپل و اضافه شدن نمایش مسیر سرویس‌های حمل و نقل عمومی :

مهم‌ترین تغییر در مورد iOS 9 و اپلیکیشن نقشه‌ی این سیستم‌عامل، اضافه شدن دیتای حمل و نقل عمومی به سرویس نقشه‌ی اپل است. با استفاده از این قابلیت می‌توان در صورت مسافرت درون شهری، از سرویس‌های نقلیه‌ی عمومی نظیر اتوبوس و مترو نیز استفاده کرد. البته باید به این موضوع اشاره کرد که سرویس نقشه‌ی اپل در ابتدا تنها اطلاعات مربوط به 6 شهر نیویورک، سن فرانسیسکو، تورنتو، لندن، پاریس و برلین را نمایش خواهد داد. این در حالی است که سرویس نقشه‌ی Here نوکیا بیش از 900 شهر را از این نظر پوشش می‌دهد.

http://www.zoomit.ir/images/94/03/WWDC_2015/WWDC_3.jpg

سرویس نقشه‌ی اپل قادر است علاوه بر این موضوع، توانایی واقعیت افزوده را نیز برای پیدا کردن مکان‌ها در نزدیکی کاربر، به کار گیرد. با استفاده از این قابلیت در صورتی که کاربر با استفاده از دوربین گوشی خود، روی موقعیت مکانی فوکوس کند، سرویس نقشه‌ی اپل اطلاعات موجود در رابطه با این مکان را برای کاربر نمایش خواهد داد. شایعات به گوش رسیده حکایت از این دارد که این ویژگی نیز همزمان با معرفی iOS 9 در دسترس کاربران قرار نخواهد گرفت.


- بهبود کارایی در کنار انتشار iOS 9 برای گجت‌های قدیمی‌ :

در صورتی که iOS 9 عملکرد سیستم را از نظر پاسخگویی و کارایی بهبود نبخشد، یک بروزرسانی خوب لقب نخواهد گرفت. در بروزرسانی جدید بسیاری از باگ‌ها نیز باید از بین بروند. برای مثال می‌توان به باگ ریبوت اشاره کرد که اخیرا در iOS کشف شده است.

http://www.zoomit.ir/images/94/03/WWDC_2015/WWDC_4.jpg

یکی از ویژگی‌های جالب توجه نسخه‌ی جدید iOS را باید بروزرسانی گجت‌های قدیمی تولید شده توسط اپل به این سیستم‌عامل بنامیم. براساس شنیده‌ها نسخه‌ی ویژه‌ای از این سیستم‌عامل برای آیفون‌ها و آیپد‌هایی که بیش از چهار سال پیش تولید شده و از وجود تراشه‌ی A5 بهره می‌برند، ارائه خواهد شد. در مقایسه با نسخه‌ی اصلی iOS 9، این نسخه از نظر ویژگی و قابلیت‌ها بسیار محدودتر خواهد بود. از جمله‌ی گجت‌های اپلی که احتمالا هدف نسخه‌ی محدود شده‌ی iOS 9 خواهند بود، باید به آیپد مینی 7.9 اینچی و آیفون 4S اشاره کرد.


- اپل موزیک، سرویس جدید استریم موسیقی اپل :

http://gadgetnews.ir/wp-content/uploads/2015/06/170299858-620x435.jpg

پس از آنکه اپل کمپانی بیتس را با پرداخت بیش از 3 میلیارد دلار از آن خود کرد، بسیاری در انتظار عرضه‌ی سرویس استریم موسیقی اپل هستند. حال به نظر می‌رسد کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل زمان معرفی رسمی این سرویس است. اپل موزیک نامی است که بسیاری این سرویس را با همین نام می‌خوانند. براساس اطلاعات ارائه شده این سرویس قرار است همچون سایر سرویس‌های موجود نظیر اسپاتیفای و گوگل موزیک، یک سرویس اشتراکی با هزینه‌ی 10 دلار برای هر ماه باشد. همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که همچون اسپاتیفای، اپل موزیک نیز دارای قابلیت ارائه‌ی خدمات بصورت رایگان، محدود شده و نمایش تبلیغات خواهد بود. افرادی که تمایل داشته باشند تا از نسخه‌ی رایگان این سرویس موسیقی استفاده کنند، به میزان محدودتری از موسیقی‌ها دسترسی خواهند داشت. همچنین آیتونز رادیو نیز به کار خود ادامه داده و عملکرد آن با بهره‌گیری از دی‌جی‌های واقعی بهتر خواهد شد.


- رونمایی از آیپد 13 اینچی :

شایعات در خصوص نسخه‌ی بزرگ‌تر آیپد برای مدت زیادی است که به گوش می‌رسد. این نسخه از آیپد که براساس گمانه‌ها آیپد پلاس یا آیپد پرو خوانده می‌شود، در مقایسه با آخرین نسخه از آیپد، با صفحه‌ی نمایش بزرگ‌تر با رزولوشن بالا و همچنین مشخصات سخت‌افزاری بهتری روانه‌ی بازار خواهد شد. iOS 9 را باید بهترین گجت برای معرفی ویژگی‌هایی نظیر مالتی تسکینگ با نمایش دو پنجره‌ی همزمان یا امکان استفاده‌ی چند کاربر خواند. وجود قلم استایلوس این گجت را به گزینه‌ی خوبی برای استفاده توسط متخصصان و طراحان تبدیل می‌کند. همچنین استفاده از دو بلندگوی بزرگ، پتانسیل این گجت را برای تبدیل شدن به یک وسیله‌ی تفریحی بالاتر می‌برد.


- اپل واچ؛ توسعه‌ی اکوسیستم اپلیکیشن‌ها :

http://gadgetnews.ir/wp-content/uploads/2015/06/watch-620x379.jpg

یقینا اپل بخشی از زمان نطق اصلی خود را در جریان کنفرانس توسعه دهندگانش به گجت‌های پوشیدنی و مخصوصا ساعت هوشمندش اختصاص خواهد داد. هرچند اپل در مقایسه با رقبای خود بسیار بهتر عمل کرده و فروش خوبی داشته، اما انتظار می‌رود در جریان برگزاری کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل، این کمپانی ابزارهایی را به منظور توسعه‌ی اپلیکیشن‌ها به منظور اجرای مستقل روی اپل واچ معرفی کند. در حال حاضر اپل واچ قادر است با اتصال به آیفون، به اجرای اپلیکیشن‌ها بپردازد، حال آنکه در صورت اجرای اپلیکیشن‌ها بصورت مستقل روی اپل واچ، اوضاع بسیار بهتر خواهد شد.


- Apple TV :

http://gadgetnews.ir/wp-content/uploads/2015/06/apple-tv-630-620x356.jpg

در مورد Apple TV شنیده‌ها اندکی متناقض است. ابتدا گفته می‌شد که نسل جدید Apple TV و سرویس اشتراک جدید این دستگاه در WWDC امسال معرفی می‌شوند؛ اما برخی منابع از احتمال معرفی این دو مورد در آینده‌ای نزدیک و در رویدادی دیگر سخن به میان آورده‌اند. البته بهتر است صبر‌پیشه کنیم تا کم‌تر از دو روز دیگر از این موضوع هم سر در ‌بیاوریم!


- سیستم‌عامل OS X و معرفی مک‌های جدید :

در این کنفرانس قرار است از نسخه‌ی جدید سیستم عامل OS X رونمایی شود. در نسخه‌ی جدید (۱۰.۱۱)، اپل به‌جای تغییرات ظاهری بنیادین، بیش‌تر روی بهبود عمل‌کرد نرم‌افزار کار کرده است.

http://gadgetnews.ir/wp-content/uploads/2015/06/mac-620x396.jpg

به احتمال زیاد یک ابزار کنترلی جدید (یا همان Control Center) به سبک و سیاق iOS در اختیار کاربران کامپیوترهای مک قرار می‌گیرد؛ دسترسی به این بخش از طریق «ترک‌پد» (Trackpad) صورت می‌گیرد. در ضمن در این سیستم عامل، وضعیت امنیت و پایداری سیستم بهتر خواهد شد.
در دنیای کامپیوترهای مک، چه سری‌ Pro و Air و چه iMac، اپل تا این لحظه اکثر برگ‌های خود را رو کرده و به‌نظر نمی‌رسد شاهد بازیگرهای جدید باشیم. با این ‌حال احتمال معرفی مدل جدیدی از Mac Pro بیش‌تر از دیگران است. باید منتظر ماند و دید که آیا اپل می‌خواهد شگفت‌زده‌مان کند یا خیر.


- تاریخ عرضه‌ی iOS 9 :

هرچند اپل در جریان برگزاری WWDC 2015 از نسخه‌ی جدید سیستم‌ عاملش رونمایی خواهد کرد، اما قرار نیست که iOS 9 دقیقا پس از معرفی در اختیار کاربران قرار گیرد. اپل نیازمند زمانی چند ماهه است تا طی آن به بهینه‌سازی و بهبود کدهای توسعه یافته بپردازد. با توجه به زمان چند ماهه‌ی مورد نیاز برای عرضه‌ی نسخه‌ی نهایی iOS 9، انتظار می‌رود این سیستم‌عامل در انتهای سه ماهه‌ی سوم سال جاری میلادی روانه‌ی بازار شود. البته نسخه‌ی بتای این سیستم‌عامل در اختیار توسعه‌دهندگان قرار خواهد گرفت تا از طریق نصب و آزمایش آن، اپلیکیشن‌های خود را برای این نسخه آماده کنند.

کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل 21:30 دقیقه روز دوشنبه‌ی هفته‌ی آینده با نطق اصلی آغاز خواهد شد
ارجاعات
 1. http://www.zoomit.ir/it-news/21078-what-expect-wwdc-2015
 2. http://PHONEARENA
 3. http://gadgetnews.ir/53614/apple-wwdc-2015-preview/
 4. http://engadget
 1. Arezoo Bazargani
 2. سیستم عامل
 3. یکشنبه, 17 خرداد 1394
 4.  اشتراک
هنوز نظری قرار داده نشده است
پاسخ صحیح Pending Moderation
2
رای
لغو
خیلی جالب بود:)
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. سیستم عامل
 3. # 1
پاسخ صحیح Pending Moderation
2
رای
لغو
خیلی جالب بود ممنون ;)
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. سیستم عامل
 3. # 2
پاسخ صحیح Pending Moderation
1
رای
لغو
Saba ghadarlooنوشت:

خیلی جالب بود:)


ممنون صبا جان ;)
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. سیستم عامل
 3. # 3
پاسخ صحیح Pending Moderation
1
رای
لغو
MILAD SEDIGHIنوشت:

خیلی جالب بود ممنون ;)


خوشحالم که خوشتون اومد، خواهش میکنم ;)
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. سیستم عامل
 3. # 4
 • صفحه :
 • 1


پاسخی ارسال نشده است
همچنین این پست قفل است و امکان ارسال نیز وجود ندارد
ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…