images/sample/slideshow/logo-loading.png

تالار گفتمان

سوالات خود را جست و جو کنید و اگر جوابی نیافتید، با ایجاد یک بحث جدید، از دیگران راهنمایی بگیرید
گرایش فناوری اطلاعات:

گرایش دیگری که بعداز نرم افزار بیشترین دانشجو را دارد فناوری اطلاعات است. این گرایش را شاید بشود ساده ترین گرایش دانست. منظور از ساده ترین یعنی کاربردی ترین گرایش است. یعنی شما دراین گرایش مطالبی می آموزید که اکثر مواقع به کارتان می آید. اینطور نیست که مثل نرم افزار ازهر صد نفر یکی از آنها برنامه نویس میشود .دراینجا همه ی مباحث طوری طراحی شده اند که حتی یک نفر برای آشنایی با فناوری های جدید وارد این رشته شود بدون درگیری با مطالب پیچیده , نکاتی دستگیرش می شود.
معمولا دروس این گرایش بسیار روان وقابل فهم برای عموم است به همین دلیل اکثرا دانشجویانی که ازنظر سطح علمی بعد از نرم افزاری ها می باشند وارد این رشته میشوند.
نگاه کلی این گرایش این است که دانشجوی خروجی از این رشته یک مشاور آی.تی بشود. یعنی مثلا قرار نیست کسی که از این رشته خارج میشود بتواند سایت یک سازمان را بطور کامل طراحی کند, بلکه باید فقط یک آشنایی کلی در مورد طراحی سایت داشته باشد که اگر سازمان خواست یک سایت رابه یک شرکت بسپارد بتواند بهترین مشاور را به کمک این شر کت پیدا کند برعکس نرم افزاری ها که خود سایت را طراحی میکنند.

بیشترین دروس این گرایش مرتبط با شبکه میباشد.دروسی همانند <برنامه ریزی مدیریت> نشان میدهد که دانشجوی این رشته قرار است مشاور وبرنامه ریز باشد تا عامل و برنامه نویس.

گرایش سخت افزار:

این گرایش بیش از هر چیز دروس مرتبط با برق و الکترونیک دارد . یعنی معماری ومدارهای منطقیو الکترونیک وغیره...
البته گرایش نرم افزار هم این دروس را دارد اما این گرایش خیلی عمیق تر از گرایش نرم افزار به این مباحث میپردازدو جزء دروس اصلی آنهاست.
طرفداران خاص خود را دارد وبه نظر میرسد بازار کار خوبی نداشته باشد چون ما درایران تولید کننده ی سخت افزار نیستیم البته به توانایی های فرد نیز بستگی دارد تا استعدادهای خود را به کار گیرد.ازطرفی کسانی که رشته ی الکترونیک میخوانند خیلی راحت میتوانند این رشته را تدریس کنند.

گرایش نرم افزار:

نرم افزار در حقیقت روح وجان کامپیوتر است که به سخت افزار هویت میبخشدو اصولأبه برنامه ای گفته میشود که برای به کار گیری سخت افزارساخته شده باشد.
نرم افزار ها را میتوان به دو دسته تقسیم کرد :نرم افزار سیستمی و نرم افزارهای کاربردی.
نرم افزار های سیستمی نرم افزارهایی هستند که کامپیوتر برای فعال شدن یاسرویس دادن به آن نیاز داردومهمترین آن سیستم عامل و مترجم های زبان میباشد.
نرم افزار های کاربردی نیز برنامه هایی هستند که کاربر یاخودآنهارا مینویسد یا شرکت های نرم افزاری آنهارا تهیه کرده وبرای فروش عرضه میکنند

صنعت و بازار کار

دانشجویانی که ازین رشته فارق التحصیل میشوندبا توجه به نیاز بازار و سفارشاتی که از مراکز متنوع و متفاوت کشور دریافت می کنند توانایی انجام این کارها را برای امرار معاش و عرضه توانمندی های خود برای بهبود و بهره وری بالای امور کشور را دارا هستند برنامه نویسی برای سایت ها با توجه به محتوای درخواستی و مکانیزم عمل تست های مختلف یک برنامه، ساخت مدارهایی که قادر به ارتباط با کامپیوتر باشند همچنین ساخت ابزارهای جانبی برای کامپیوتر، ساخت مدارهای ساده منطقی، ساخت سخت افزارهایی که برای پردازش الگوریتم هایی که با کامپیوتر های معمول قابل پیاده سازی نیستند، برنامه نویسی سیستمی طراحی مدارهای مجتمع (IC) طراحی سیستم های خبره و سیستم های اطلاعاتی، فراهم کردن ساخت نرم افزار ها برای استفاده در کامپیوتر

زمینه‌های اشتغال

با توجه به گسترش روزافزون دنیای کامپیوتر امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به متخصصان کامپیوتر احساس می‌شود. امروزه یک مهندس کامپیوتر اگر علاقمند به کار باشد، هیچ وقت با مشکل بیکاری روبه رو نمی‌شود. به خصوص مهندسین نرم افزار فرصت‌های شغلی بیشتری داشته و برای کارکردن نیاز به امکانات و تجهیزات زیادی ندارند. فرصت‌های شغلی این رشته به حدی گسترده و متعدد است که نه تنها فارغ التحصیلان این رشته به راحتی جذب بازار کار می شوند بلکه دانشجویان دو سال آخر این رشته نیز می توانند وارد بازار کار شده و فعالیت کنند. برای مهندسین سخت افزار هم امکان کار در شرکت‌های تولید کننده قطعات و دستگاه‌ها و مراکز صنعتی – تولیدی بسیار فراهم است و از نظر سطح درآمدی هم با توجه به دانش و پشتکار شخصی در حد قابل قبول و ایده آلی قرار دارند. از طرفی با توجه به استفاده روزافزون از شبکه اینترنت زمینه کار در این موضوع نیز بسیار مهیاست.

بازار کار رشته ی هوش مصنوعی

با توجه به اینکه در کشور ما خیلی روی زیر ساخت های بکارگیری علم هوش مصنوعی کار نشده متاسفانه در رابطه با این رشته چندان بازار کار مربتط با صنعت وجود ندارد و بیشتر فارغ التحصیلان این گرایش در حوزه های تحقیقاتی مرتبط مشغول به فعالیت برای سازمان های تحقیقاتی بزرگ هستند.

بازار کار رشته مهندسی شبکه

مطالعه و بررسی ابزار مخابراتی مناسب برای انتقال اطلاعات، مطالعه و بررسی سرعت و کیفیت شبکه‌های موجود ارتقا کیفیت شبکه های موجود و ایجاد شبکه های کامپیوتری از جمله بازار کار مرتبط با این رشته است.

بازار کار رشته مهندسی نرم افزار

مطالعه، بررسی و امکان سنجی سخت افزار، شبکه و نرم افزار مورد نیاز فعالیت مستقل برای تولید نرم افزارهای کوچک تا متوسط، بررسی راه‌های مکانیزه کردن فعالیت‌های سازمانی برنامه نویسی و تولید کد تست و بررسی برنامه های تولید شده، از جمله بازار کار مرتبط با این رشته است.

بازار کار رشته مهندسی سخت افزار

فعالیت، تحقیق و مطالعه در شرکت های سخت افزاری حاضر که قابلیت مقابله با شرکت های دیگر در سرتاسر نقاط جهان را دارند. طراحی و پیاده سازی سیستم های کامپیوتری سفارشی
ارتقا کیفیت سخت افزار موجود بوسیله اصلاح های نرم افزاری و سخت افزاری، از جمله بازار کار مرتبط با این رشته است.

وضعیت نیاز کشور به این رشته

رشته کامپیوتر که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است ، رشته روز و رشته آینده است تا جایی که پیش بینی می شود تا ۱۰ سال دیگر در کشورهای پیشرفته مردم همان قدر که بر نیروی برق وابسته هستند به شبکه اینترنت وابسته خواهند شد. با توجه به توضیحات گفته شده روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه اشتغال و موقعیت کاری برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم است تا در قالب شرکتهای تولیدکننده نرم افزار، شرکتهای تولیدکننده قطعات، مراکز صنعتی – تولیدی، شرکتها و موسسات خدماتی، مراکز آموزشی و … مشغول به کار شده و فعالیت کنند. با توجه به پیشرفت کند ایران نسبت به جامعه جهانی کامپیوتر در سالهای اخیر نیاز به مهندسین خلاق و کوشا در این زمینه کاملاً احساس می شود.
روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبکه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الکترونیک همه و همه دست به دست هم داده اند تا از اکنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی که فعالان در این زمینه از آینده معلوم و مطمئنی برخوردار خواهند بود. تنها نگرانی به قسمت نرم افزار مربوط می شود که باید مهندسان خلاق ایرانی اقدام به تهیه نرم افزارهای گوناگون و کارآمد کرده تا تنها مصرف کننده صرف نباشیم.

کارشناس شبکه

متصدیان این شغل تحت نظارت کلی انجام امور تجزیه وتحلیل وشناخت نیازها واطلاعات و امکانات سازمان مربوطه برای پیاده سازی سخت افزار و نرم افزار شبکه متناسب با پیکربندی اصلی سیستم را به عهده دارند و یا سرپرستی و هماهنگی فعالیتهای مذکور را دارا میباشد.

کارشناس سخت افزار
متصدیان این شغل تحت نظارت مافوق عهده دار انجام امور مربوط به نصب و راه اندازی, پشتیبانی و عیب یابی سخت
افزاری رایانه ها و دستگاه های جانبی و در صورت لزوم اسمبل رایانه هارا به عهده دارند .
 1. zahra haghjoo
 2. مهندسی کامپیوتر
 3. شنبه, 02 خرداد 1394
 4.  اشتراک
هنوز نظری قرار داده نشده است
پاسخ صحیح Pending Moderation
1
رای
لغو
AweSSSoooM
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. مهندسی کامپیوتر
 3. # 1
پاسخ صحیح Pending Moderation
1
رای
لغو
آی تی خیلی باحاله :) :) :) :)

http://s3.picofile.com/file/8190530542/images_2_.jpg
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. مهندسی کامپیوتر
 3. # 2
 • صفحه :
 • 1


پاسخی ارسال نشده است
همچنین این پست قفل است و امکان ارسال نیز وجود ندارد
ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…