images/sample/slideshow/logo-loading.png

تالار گفتمان

سوالات خود را جست و جو کنید و اگر جوابی نیافتید، با ایجاد یک بحث جدید، از دیگران راهنمایی بگیرید
به نام خدا


نام درس:کاربرد کامپیوتر

موضوع تحقیق:

CPU

SSD

بازیابی سند از دست رفته درWord
نام استاد:آقای رادمنش
گردآورنده:مرجان چوپانی


کلمه CPU به معنای چیست؟

کلمه CPU مخفف عبارت Central Processing Unit به معنای "واحد پردازش مرکزی" است. همچنین این قطعه با نام‌های زیر نیز شناخته می‌شود:
• Computer Processor (پردازنده کامپیوتر)
• Central Processor (پردازنده مرکزی)
• Brain of Computer (مغز کامپیوتر)
• Processor (پردازنده)
• Micro Processor (ریز پردازنده)
کلمه‌ای که معمولا به‌جای CPU مورد استفاده قرار می‌گیرد Processor است. دلیل آن‌که از CPU به عنوان مغز کامپیوتر یاد می‌شود، این است که CPU مهمترین وظیفه یک کامپیوتر را به عهده دارد یعنی پردازش!
CPU چیست؟
هر سیستم اطلاعاتی برای پردازش دستورات (عملکردهای منطقی، ریاضی و ...) نیاز به یک پردازنده (Processor) دارد. این وظیفه در کامپیوترها بر عهده CPU است.
CPU با استفاده از یک واحد ALU که مخفف Arithmetic & Logic Unit و به معنای "واحد محاسبه و منطق" است، تمامی دستورات ورودی را محاسبه، مقایسه یا بر طبق عملکردهای منطقی تصمیم گیری کرده و سپس در صورت نیاز، خروجی را تحویل می‌دهد. این فرایند بر روی ثبات‌های پردازنده به عنوان میزکار سی پی یو انجام می‌شود. منظور از عملکردهای ریاضی، همان چند عمل ساده مثل ضرب، تقسیم، جمع و تفریق است.
برای درک بهتر عملکرد CPU ، می‌توانید مغز انسان را به یاد آورید. ممکن است انسان بتواند بدون برخی از اعضای دیگر (در کامپیوتر مانند حافظه‌های جانبی و...)، به حیات خود ادامه دهد اما بدون مغز، امکان زندگی صفر است. در واقع شما نمی‌توانید هیچ تصمیمی بگیرید، اطلاعات را پردازش کنید، تصاویر را درک کنید، به سایر اعضا دستور بدهید و ... . مغز یک پردازنده قوی همانند CPU است.

مغز، یک پردازنده قوی!
در سیستم‌های بزرگ مانند سرورها ممکن است چندین CPU استفاده شود اما در سیستم های شخصی (PC مخفف Personal Computer ) معمولاً فقط یک فضا (Slot) برای CPU بر روی برد اصلی (Motherboard یا Mainboard) وجود دارد.
هر Motherboard معمولاً فقط یک Slot برای اتصال به CPU دارد که محدوده خاصی از انواع CPU ها را پشتیبانی می‌کند. یکی از مهمترین نکاتی که در هنگام خرید Motherboard یا CPU ویا تعوض و آپگرید (Upgrade) پردازنده باید مورد توجه قرار گیرد، نوع پردازنده پشتیبانی شده توسط Motherboard است. ممکن است پردازنده‌ای که قصد خرید را دارید، توسط مادربرد شما پشتیبانی نشود.

پین‌های یک پردازنده

CPU چگونه کار می‌کند؟
در پروسه پردازش دستورات در CPU چهار مرحله اصلی وجود دارد: ۱- فراخوانی ۲- رمزگشایی ۳- پردازش و اجرا ۴- بازنویسی
این چهار مرحله اصلی به ترتیب اجرا شده و فرآیند پردازش دستور به اتمام می‌رسد.
مرحله اول: فراخوانی
در مرحله اول، پردازنده دستوری که باید پردازش کند را از طرف حافظه مربوط به یک برنامه (از طریق RAM یا به صورت مستقیم) دریافت می‌کند. این برنامه ممکن است در حداقل شرایط یک دستور و در حداکثر شرایط بینهایت دستور را برای پردازش به CPU ارسال کند. به همین دلیل هر یک از این دستورها باید در محل‌های جداگانه آدرس دهی شوند. اما مشکل اینجاست که واحد پردازشی CPU نمی‌داند کدام دستورات را در کدام یک از آدرس ها باید به ترتیب اجرا کند. برای حل این مشکل یک واحد دیگر به نام PC که مخفف عبارت Program Counter به معنای "شمارنده برنامه" است، وجود دارد. این واحد مسئول حفظ ترتیب و وضعیت دستوراتی است که به پردازنده ارسال می‌شوند. به طور ساده، واحد پردازشی CPU هر یک از آدرس‌هایی که برای پردازش نیاز دارد را از طریق این واحد شمارنده بدست می‌آورد.
مرحله دوم: رمزگشایی
پس از دریافت دستورات، CPU باید بتواند این دستور را درک کند. واحد پردازنده CPU دستورات را در حالت کدهایی OP ( به معنای کدهای پردازشی یا Operation Codes) می‌تواند پردازش کند. کدهای پردازشی زبان قابل درک ماشین و سخت افزارها هستند.
نوشتن برنامه‌ها به زبان باینری بسیار سخت است به همین خاطر زبان‌های برنامه نویسی سطح بالایی وجود دارد که نوشتن برنامه را آسان‌تر می‌کند. زبان‌های برنامه نویسی مختلفی وجود دارد که سازندگان برنامه‌ها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. به همین دلیل واحدی به نام Assembler (تبدیل کننده به اسمبلی) وجود دارد که ابتدا دستورات را به زبان سطح پایین اسمبلی (Assembly) تبدیل کرده سپس واحد دیگری این دستورات اسمبلی را به کدهای OP تبدیل می‌کند. حال این دستورات که به صورت کدهای OP در آمده اند، آماده پردازش در واحد پردازنده CPU هستند.
مرحله سوم: پردازش و اجرا
مرحله سوم و البته مهمترین مرحله، پردازش و اجرا است. در این مرحله واحد پردازنده CPU یک دستور باینری را از یک آدرس مخصوص در دست دارد. این واحد تمامی دستورات را به کمک واحد ALU (مخفف Arithmetic & Logic Unit و به معنای "واحد محاسبه و منطق";)، پردازش می‌کند.
ممکن است درحین پردازش، نیاز به یک دستور دیگر باشد که در این صورت Program counter دستور مورد نیاز را در اختیار واحد پردازنده CPU قرار می‌دهد یا ممکن است واحد پردازش، دستورات را برای زمان دیگری در ثبات‌های (Registers) داخلی خود ذخیره کند.
مرحله چهارم: بازنویسی
معمولا هر دستور یک مقدار خروجی دارد که در این مرحله این مقدار خروجی در حافظه جانبی کامپیوتر (مانند هارد دیسک‌ها، دیسک‌های حالت جامد و...) ذخیره یا به سایر قطعات ارسال می‌شود. برای نمونه فرض کنید که یک دستور برای نشان دادن یک عبارت به CPU برای پردازش ارسال می‌شود. CPU پس از پردازش این دستور، همان عبارت را به عنوان خروجی بازمی‌گرداند یا به فرض، یک عمل ریاضی به عنوان مثال ۲ ضرب در ۲ به CPU برای پردازش ارسال می‌شود. حال CPU پس از پردازش عدد ۴ را به عنوان خروجی برمی‌گرداند.
در اغلب موارد، CPU این مقدار خروجی را که از مرحله اجرا و پردازش بدست آورده است را در ثبات‌های خود ذخیره می‌کند. با این کار، CPU می‌تواند از این خروجی‌ها به سرعت در دستورات دیگر استفاده کند. فرض کنید یک عملیات مقایسه به CPU برای پردازش ارسال می‌شود. در این گونه موارد، CPU از مقادیر خروجی قبلی که در ثبات‌های خود ذخیره کرده استفاده می‌کند تا نتیجه مقایسه را در یکی از ثبات‌های دیگر خود، یا به عنوان خروجی باز گرداند.
در این چهار مرحله اصلی، پردازنده فقط یک دستور که از Program Counter ارسال شده را پردازش می‌کند. پس از اتمام این چهار مرحله، درصورتی که دستور دیگری در صف پردازش وجود داشته باشد، توسط PC به سی پی یو داده می‌شود و مراحل از اول شروع می‌شوند تا زمانی که تمامی دستورات پردازش شوند.

پردازنده قدیمی اینتل Core 2

برخی از تولید کنندگان CPU:
در لیست زیر نام برخی از معروفترین تولید کنندگان CPU قرار گرفته است:
Intel (اینتل)
AMD (اِی اِم دی)
IBM (آی بی اِم)
NVidia (اِنویدیا)
کلمه SSD به چه معناست؟
کلمه SSD مخفف عبارت Solid State Drive به معنای "درایو حالت جامد" است. اولین SSD در سوپر کامپیوترهای شرکت IBM در سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ استفاده می‌شد. دیسک حالت جامد با نام‌های زیر نیز شناخته می‌شود
• Solid State Drive(درایو حالت جامد)
• Non-volatile memory (حافظه دائمی)
• Electronic Drive(درایو الکتریکی)
• Flash-based Disk (دیسک بر پایه طراحی فلش)
• SSD (اس اس دی)

درایو حالت جامد چیست؟
درایو حالت جامد یا SSD یکی از انواع حافظه‌های خواندنی و نوشتنی دائمی است که طراحی آن بر پایه تراشه‌های فلش (Flash) است.
درایو‌های حالت جامد بر خلاف هارد دیسک‌ها (که از بارهای مغناطیسی برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌کنند)، داده‌های خود را در چیپ‌های نیمه هادی بسیار ریزی که داخل تراشه هایش وجود دارد، ذخیره می‌کند. سرعت دسترسی مستقیم به هر کدام از مکان‌های ذخیره سازیِ داده در این نوع حافظه‌ها به طور میانگین ۰.۱ میلی ثانیه (برابر ۰.۰۰۱ ثانیه) و سرعت انتقال داده معمولاً بین ۷۰ تا ۶۰۰ مگابایت بر ثانیه است.
معمولاً این گونه حافظه‌ها از تکنولوژی استاندارد SLC (مخفف Single-level cell به معنای "سلول تک مرحله‌ای";) استفاده می‌کنند که به هر سلول (فضای ذخیره سازی در SSD) اجازه می‌دهد تا فقط دو مقدار (پر یا خالی - یک بیت) در خود ذخیره کند.
در برخی دیگر از انواع حافظه‌های SSD که از تکنولوژی MLC (مخفف Multi-level cell به معنای "سلول چند مرحله‌ای";) استفاده کرده اند، سلول‌ها می‌توانند چهار نوع حالت مختلف را در خود ذخیره کنند که در این صورت، حافظه می‌تواند دو برابر بیشتر از حافظه‌های SLC، داده ذخیره کند.

درایو حالت جامد چه وظیفه‌ای دارد؟
همانند سایر حافظه های دائمی و جانبی، درایوهای حالت جامد (SSD) نیز یک وظیفه دارند و آن حفظ همیشگی داده‌هاست.

ویژگی‌ها و مزایای درایو حالت جامد چیست؟
در حافظه‌های SSD بر خلاف RAM حتی زمانی که هیچ منبع تغذیه‌ای به آن وصل نیست، داده‌ها را حفظ می‌کند. این نوع حافظه هیچگونه قطعه متحرکی ندارد و بنابراین تقریبا بدون صدا عمل می‌کند. این ویژگی یکی از دلایلی است که لپتاپ‌های امروزی، بجای HDD از SDD استفاده می‌کنند. سرعت خواندن و نوشتن در مقایسه با HDD بسیار زیاد تر است و مقدار مصرف انرژی آن به مراتب کمتر
به طور خلاصه درایوهای حالت جامد، ویژگی ها و خصوصیات برتری نسبت به هارد دیسک ها دارند از جمله:
مقاوم بودن در برابر ضربات
سرعت بالای خواندن و نوشتن
مصرف کمتر انرژی
تقریبا بدون سر و صدا هستند
برخلاف هارد دیسک‌ها، در مقابل شوک و ویبره مقاوم هستند
این نوع حافظه‌ها معمولاً گرمای زیادی تولید نمی‌کنند
همین ویژگی‌ها، درایوهای حالت جامد را برتر و بهینه‌ تر از هارد دیسک‌ها می‌کند. بنابراین معمولاً در کامپیوترهای جدیدتر، بجای حافظه‌های HDD از SDD استفاده می‌کنند.

درایو حالت جامد چه معایبی دارد؟
این نوع حافظه‌ها اگر چه مزایای زیادی دارند، اما نباید از معایب آن نیز گذشت:
قیمت تمام شده این نوع حافظه‌ها در مقایسه با هارد دیسک‌ها زیاد است. بنابراین کاربران هارد دیسک‌ها را ترجیح می‌دهند
سلول‌ها طول عمری دارند که با هر بار "نوشته شدن" کمتر می‌شود. (البته این مورد جزو معایب همه قطعات الکتریکی است) سلول‌های درایوهایی که از تکنولوژی SLC استفاده می‌کنند، معمولاً قابل نوشته شدن از ۵۰ هزار بار تا ۱۰۰ هزار بار هستند. سلول‌های موجود در درایوهایی که از استاندارد MLC استفاده می‌کنند، می‌توانند بین ۳ هزار تا ۵ هزار بار نوشته شوند. البته این مورد توسط کنترلر (Controller) مدیریت می‌شود و درایو حالت جامد می‌تواند با این محدودیت برای سال‌های زیادی در حالت عادی کار کند

دیسک حالت جامد چگونه کار می‌کند؟
نحوه کار حافظه‌های SSD بر پایه تراشه‌ها و چیپ‌های نیمه هادی است.
تعدادی بسیار زیاد و البته با اندازه بسیار کوچک از ترانزیستورها (که Cell (سلول) نیز نامیده میشوند) وظیفه حفظ داده‌ها را دارند.


برخی از تولید کنندگان SSD:

• Fusion-io
• IBM
• LSI
• SanDisk
• Seagate
• HGST

نحوه بازیابی فایل‌ها در نسخه ۲۰۰۷
: AutoRecover
قابلیتی است که در بازه‌های زمانی مشخص، از سند کنونی نسخه پشتیبان تهیه می‌کند. این قابلیت به صورت پیشفرض هر ۱۰ دقیقه از پرونده درحال کار کپی برداشته می‌شود. توجه داشته باشید که این امکان می‌تواند به صورت دستی غیرفعال شده یا بازه زمانی آن تغییر کند

1.پنجره ی ورد را باز کنید
2.روی گزینه ی word option کلیک کنید.
3.در پنجرهی باز شده گزینه ی save را انتخاب کنید.
4.مسیر موجود در auto recover file location را copy کنید.
5.به مرحله اول باز می گردیم گزینه ی open را می زنیم.
6.مسیر کپی شده را در نوار بالای پنجره pasteمی کنیم.open o می زنیم.
7.در نوار پایین ( all word documents ) گزینه ی all files را انتخاب می کنیم.
8.گزینه ی auto recovery of... را انتخاب می کنیم.
9.گزینه ی open را می زنیم.
.
  1. marjan
  2. کتب ها ، مقالات و جزوه های آموزشی
  3. سه شنبه, 02 تیر 1394
  4.  اشتراک
هنوز نظری قرار داده نشده است
پاسخ صحیح Pending Moderation
3
رای
لغو
عالی بود ممنون ;) ;) ;)

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQtD7poDIygYz_V6yADEvQPInAsk2uzYjH7iEUEa7qeF8SpddXt7g
هنوز نظری قرار داده نشده است
پاسخ صحیح Pending Moderation
2
رای
لغو
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQOyhMdWZhVh9Hq-CvkrENuS5mjrJ8AWTEwgT5uoFkfrkaSWbLYdA
هنوز نظری قرار داده نشده است
پاسخ صحیح Pending Moderation
0
رای
لغو
http://rs194.pbsrc.com/albums/z315/pqsy4ka/ThankYou.gif~c200
هنوز نظری قرار داده نشده است
  • صفحه :
  • 1


پاسخی ارسال نشده است
همچنین این پست قفل است و امکان ارسال نیز وجود ندارد
ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…