images/sample/slideshow/logo-loading.png

تالار گفتمان

سوالات خود را جست و جو کنید و اگر جوابی نیافتید، با ایجاد یک بحث جدید، از دیگران راهنمایی بگیرید
آزمایشگاه جیبی برای شناسایی زودهنگام سرطان

دانش > پزشکی - محققان موسسه علوم فوتونیک آزمایشگاهی تراشه‌ای ساخته‌اند که قادر است سرطان را در همان مراحل اولیه شناسایی کند. این ابزار سبک، ارزان و قابل اعتماد است.


محمود حاج‌زمان: محققان موسسه علوم فوتونیک (ICFO) آزمایشگاهی تراشه‌ای ساخته‌اند که می‌تواند پروتئین‌های نشانگر سرطان را در یک قطره خون شناسایی کرده و به عنوان سامانه تشخیص زودهنگام سرطان عمل کند. این وسلیه قادر است غلظت‌های بسیار پایین نشانگرهای سرطانی را تشخیص دهد، و در عین حال قابل اعتماد، ارزان و قابل حمل است؛ ویژگی‌هایی که آن را برای استفاده در نقاط دور افتاده دنیا بسیار جذاب و ایده‌آل می‌سازد.

به گزارش گیزمگ، تشخیص زودهنگام برای موفقیت درمان سرطان اهمیتی حیاتی دارد. متاسفانه، بسیاری از سرطان‌ها خیلی دیر تشخیص داده می‌شوند؛ زمانی‌که بیماری در میلیون‌ها سلول پخش شده است. مشکل اینجاست که اغلب ابزارهای پزشکی تنها زمانی قادرند تومورها را شناسایی کنند که آنها به ابعاد ماکروسکوپیک و قابل رویت رسیده‌اند.

اما اکنون و به لطف تحقیقات انجام شده به سرپرستی پروفسور رومن کوئیدانت شرایط ممکن است تغییر کند. وی و گروهش ابزاری کوچک و قابل حمل ساخته‌اند که با استفاده از کانال‌های ریز ویژه عبور سیالات، حتی کوچک‌ترین غلظت‌های نشانگرهای سرطان را در یک قطره خون شناسایی می‌کند.

زمانی‌که خون وارد این ابزار می‌شود، در شبکه‌ای از کانال‌های میکروسکوپی پخش می‌شود. هر کدام از این کانال‌ها حاوی نانوذرات طلا است که حاوی گیرنده پادتن مخصوصی است: اگر پروتئین نشانگر سرطان در خون وجود داشته باشد، به این نانوذرات می‌چسبد. به گفته گروه تحقیقاتی، این ابزار همچنین قادر است تعداد نشانگرهای سرطانی موجود را در هر کانال بشمارد، و معیاری دقیق از خطر سرطان بیمار در اختیار وی قرار دهد.

کوئیدانت می‌گوید: «جذاب‌ترین یافته تحقیقات این است که ما قادریم غلظت‌های بسیار اندک این پروتئین‌ها را در چند دقیقه شناسایی کنیم؛ ویژگی‌ای که این وسیله را به ابزاری قدرتمند، شاهکار و فوق‌العاده حساس تبدیل می‌کند که مزیت شناسایی زودهنگام و نظارت بر درمان سرطان را به دنبال دارد.»

این ابزار با ترکیب آخرین پیشرفت‌های دانش نوپای پلاسمونیک، نانوفناوری، شیمی سطح و ریزسیالات حاصل شده است، و امیدها را برای تشخیص زودهنگام‌تر سرطان و اتخاذ روش درمانی مناسب افزایش داده است. مقاله مرتبط با این پیشرفت در شماره اخیر مجله Nano Letters به چاپ رسیده است.

۵۳۲۷۵کلید واژه ها: نانوفناوری - تجهیزات پزشکی - سرطان -
 1. شیرین حریریان
 2. تجهیزات پزشکی
 3. چهارشنبه, 03 تیر 1394
 4.  اشتراک
هنوز نظری قرار داده نشده است
پاسخ صحیح Pending Moderation
2
رای
لغو
Greattttt!!!

http://www.picturesanimations.com/t/thank_you/003_flowerswing_thanks4.gif
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. تجهیزات پزشکی
 3. # 1
پاسخ صحیح Pending Moderation
2
رای
لغو
واقعا جالب و عاااالیییییییی بود ممنون ;) ;)
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. تجهیزات پزشکی
 3. # 2
پاسخ صحیح Pending Moderation
1
رای
لغو
واقعا" عالیه
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. تجهیزات پزشکی
 3. # 3
 • صفحه :
 • 1


پاسخی ارسال نشده است
همچنین این پست قفل است و امکان ارسال نیز وجود ندارد
ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…