images/sample/slideshow/logo-loading.png

تالار گفتمان

سوالات خود را جست و جو کنید و اگر جوابی نیافتید، با ایجاد یک بحث جدید، از دیگران راهنمایی بگیرید
ضایعات غذایی، منبعی شگفت‌انگیز برای تولید سوخت‌های زیستی تجدید شدنی هستند. در این میان پوست پرتقال جایگاهی خاص دارد. سالانه در دنیا حدود 15.6 میلیون تن ضایعات از پوست‌كردن مركبات حاصل می‌گردد كه می‌توان از این ضایعات برای تولید سوخت‌های زیستی و نیز سایر محصولات نظیر حلّال‌ها، مواد رایحه‌دار، تصفیه‌كننده آب و سایر چیزهایی دیگر استفاده كرد.

یكی از مشكلات در صنایع غذایی تبدیلی كه از مركبات استفاده می‌كنند، این است كه نیمی از محصول مورد استفاده به ضایعات تبدیل می‌شود و دفع این ضایعات نیز مشكلی بزرگ محسوب می‌گردد زیرا یا باید آن را دفن كرد یا سوزاند و هر دوی این راه حل‌ها به افزایش گازهای گلخانه‌ای می‌انجامد.

رویكرد صنایع غذایی تبدیلی در قبال این ضایعات چندان مطلوب نیست.

در حال حاضر از این ضایعات به عنوان خوراك دام یا برای تولید پكتین ـ كه نوعی افزودنی غذایی است ـ استفاده می‌شود. اما همین كار نیازمند هزینه‌های زیاد و البته مصرف انرژی است.

از پوست پرتقال تا سوخت خودرو

برای این منظور گروهی از دانشمندان از دانشگاه یورك، دانشگاه سائو پاولو و دانشگاه كوردوبا به همكاری با یكدیگر پرداختند. هدف این تیم، ایجاد یك پالایشگاه زیستی بدون ضایعات است كه به جای بهره‌گیری از فرآیندهای مكانیكی یا افزودن اسید، از ریز امواج با شدت بالا و دمای كم، برای استخراج مایع از سلولز موجود در پوست مركبات استفاده می‌كند. پس از جداكردن سلولز از مایع حاصل شده، می‌توان علاوه بر اتانول زیستی، محصولات ارزشمند زیادی را به دست آورد.

برخی از این محصولات عبارتند از: لیمونن، كه می‌توان از آن برای افزودن رایحه به مواد تمیزكننده خانگی و نیز به عنوان حلّال استفاده كرد و به این صورت آن را جایگزین محصولات مشتق از نفت كرد؛ پكتین كه معمولا در مواد آرایشی و بهداشتی و دارویی و نیز مواد غذایی نظیر ژله مورد استفاده قرار می‌گیرد و سلولز كه به عنوان عامل غلیظ‌كننده استفاده می‌شود و قابلیت تبدیل به سوخت زیستی را نیز دارد. همچنین از سلولز اسفنج مانند می‌توان به عنوان فیلتر جاذب استفاده كرد.

در این فرآیند می‌توان از سایر ضایعات خانگی و كاغذ نیز استفاده كرد. این كار علاوه بر سوددهی، می‌تواند صنایع تولید آبمیوه را به فناوری‌های سازگار با محیط ‌زیست كه هیچ‌گونه ضایعاتی ندارد مجهز كند. در این صورت دیگر لازم نیست این صنایع، هزینه‌ای برای انتقال این ضایعات به مراكز پرورش دام پرداخت كنند.

این تیم پژوهشی امیدوار است كه بزودی یك پالایشگاه زیستی را در شهر یورك انگلستان راه‌اندازی كند.
 1. شیوا اهتمام بر
 2. صنعتی
 3. پنج شنبه, 04 تیر 1394
 4.  اشتراک
هنوز نظری قرار داده نشده است
پاسخ صحیح Pending Moderation
2
رای
لغو
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSR9T4K4JvriNL4n5UoPNQ_ZDnqr2U7P3kLc93SzY15PoOhFHTZ
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. صنعتی
 3. # 1
پاسخ صحیح Pending Moderation
1
رای
لغو
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQD-ZJS5XCWA9vrGX1QU52-caJcGVD107oG-4m4GBqjXL8mpnwWrw
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. صنعتی
 3. # 2
 • صفحه :
 • 1


پاسخی ارسال نشده است
همچنین این پست قفل است و امکان ارسال نیز وجود ندارد
ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…