images/sample/slideshow/logo-loading.png

تالار گفتمان

سوالات خود را جست و جو کنید و اگر جوابی نیافتید، با ایجاد یک بحث جدید، از دیگران راهنمایی بگیرید
کمپانی IBM اعلام کرد که آنها نمونه اولیه کامپیوتری را ساخته اند که سیستم قدرت و خنک کنندگی خود را از یک مایع الکترولیت می گیرد. IBM همانند هر کسی از ظرفیت بسیار زیاد و  بهره وری انرژی مغز انسان مطلع است و می خواهد آن را پیاده سازی کند. البته مغز انسان تنها حدود ۲۰ وات انرژی در روز مصرف می کند، پس مطابقت دادن آن با یک کامپیوتر کار آسانی نیست.
IBM امیدوار است با استفاده از سیستم “redox flow” موفق به انجام این کار شود. Patrick Ruch  و Bruno Michel دو محقق IBM هفته قبل نمونه اولیه این کامپیوتر را در آزمایشگاه زوریخ IBM به نمایش گذاشتند. در واقع آنها کامپیوتری ساخته اند که توسط یک مایع تغذیه شده و توسط همان مایع هم خنک می شود، مشابه مغز انسان.
“خون الکترونیکی” از طریق کامپیوتر پمپ می شود، خونی که هم انتقال دهنده قدرت مورد نیاز کامپیوتر است و هم گرمای ایجاد شده را جذب می کند. هدف از ساخت اینگونه کامپیوترها این است که ابر رایانه های که قدرت محاسباتی پتافلاپ دارند و معمولا به اندازه نصف زمین فوتبال می باشند را آنقدر کوچک کنند تا بتوان آنها را روی یک میز قرار داد، البته تا سال ۲۰۶۰!
Bruno Michel در این باره توضیح می دهد که :
ما می خواهیم یک سوپر کامپیوتر را به اندازه یک حبه قند کنیم. برای انجام این کار ما نیاز به یک تغییر الگو در بخش الکترونیک داریم. مغز انسان ۱۰.۰۰۰ بار متراکم تر و کارآمدتر از هر نوع کامپیوتر امروزی است.
برای مقایسه بد نیست بدانید که قدرتمندترین رایانه امروزی که واتسون نام دارد موفق به شکست دو انسان در یک مسابقه تلویزیونی شده است، مسابقه ای که به عقیده بسیاری عادلانه نیست چرا که مغز دو انسان کمتر از ۲۰ وات انرژی استفاده کرده و واتسون به تنهایی ۸۵ هزار وات انرژی مصرف کرده است!
بدیهی است که IBM برای رسیدن به هدف خود در این بخش راه طولانی در پیش دارد، اما قطعا تحقیقات بیشتر در این بخش به انسان این کمک را می کند تا بتواند اجزای بیشتری از کامپیوتر را با الگو برداری از اجزا بدن انسان همچون مغز بسازد
  1. عاطفه سرادقی
  2. تجهیزات الکترونیک
  3. یکشنبه, 01 شهریور 1394
  4.  اشتراک
هنوز نظری قرار داده نشده است


پاسخی ارسال نشده است
همچنین این پست قفل است و امکان ارسال نیز وجود ندارد
ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…