images/sample/slideshow/logo-loading.png

تالار گفتمان

سوالات خود را جست و جو کنید و اگر جوابی نیافتید، با ایجاد یک بحث جدید، از دیگران راهنمایی بگیرید

زبان های برنامه نویسی تحت وب برای طراحی سایت
برنامه نویسی مقوله ای بسیار گسترده است و انواع مختلفی از زبانهای برنامه نویسی برای آن ساخته شده اند که از لحاظ نحوه کار ، موارد استفاده و غیره تفاوت های زیادی با همدیگر دارند . بطور کلی زبان های برنامه نویسی به دو گروه زیر تقسیم می شوند :
* زبان های برنامه نویسی دسکتاپ
* زبان های برنامه نویسی تحت وب
مورد اول یعنی زبانهای که برای برنامه نویسی دسکتاپ استفاده می شوند جهت نوشتن برنامه هایی به کار می روند که بر روی کامپیوتر قابل اجرا می باشند مانند نرم افزارهای ویندوزی ولی زبانهای برنامه نویسی تحت وب برای ساخت برنامه هایی استفاده می شوند که بر روی شبکه یا همان وب اجرا شده و می توان آنها را بر روی شبکه ای مانند اینترنت انتشار داد این زبان های برنامه نویسی را در اصطلاح زبان های طراحی سایت یا طراحی وب می گویند .در این مقاله قصد داریم درباره طراحی سایت و زبانهای طراحی سایت بحث کنیم و به مقایسه میان آنها بپردازیم.
زبانهای برنامه نویسی تحت وب را میتوان به دو دسته ایستا و پویا از هم جدا کرد که در اوایل پیدایش برنامه نویسی تحت وب این زبانهای ایستا بودند که تمامی کارها را انجام می دادند زیرا در ابتدا زبانهای پویا اصلا ساخته نشده بودند. زبانهای برنامه نویسی تحت وب پویا مزایا و کارایی های زیادی نسبت به زبانهای برنامه نویسی ایستا داشته و بسیار قدرتمندتر از آنها هستند. زبانهای ایستا زمانی به کار می آیند که تنها بخواهیم وبسایتی با کارائی های محدود و کاملا ساده داشته باشیم ،مثلا سایتی که فقط صفحاتی با اطلاعات و تصاویری ثابت دارد و هیچ گونه امکاناتی برای تعامل با کاربر نداشته و برای ایجاد هرگونه تغییر در قسمتهای مختلف سایتمان نیاز به برنامه نویسی و تغییر در کدهای سایت مان داریم.
زبانهای برنامه نویسی پویا که در سالهای اخیر وارد صنعت برنامه نویسی تحت وب شده اند امکانات و قابلیتهایی به سایتهای جدید اضافه کرده اند که در اوایل کار شاید به فکر هیچ کس نمی رسید .این ویژگیها عبارت اند از: قابلیت شخصی سازی سایت برای هر یک از کاربران ،قابلیت عضوگیری ،طراحی دیتابیس و صدها امکان دیگر که ما را قادر به طراحی سایت هایی با قابلیتهای مورد نظرمان می کند.
زبانهای زیادی در برنامه نویسی تحت وب پویا مورد استفاده قرار می گیرند که برخی از آنها را مورد بررسی قرار می دهیم:

زبان html برای طراحی سایت

یکی از ابتدایی ترین و اولین زبانهای برنامه نویسی تحت وب بصورت ایستا می باشد که البته نسخه ای که در حال حاضر در اختیار ماست با نسخه نخست آن تفاوتهای زیادی دارد. این زبان تنها می تواند صفحاتی برای سایت طراحی کند که از نوشته ها و تصاویر در کنار هم چیده شده تشکیل شده اند و نمی تواند هیچ امکانات دیگری به آن اضافه کند البته این را نباید از یاد برد که برای طراحی هر سایتی نیاز به این زبان داریم .
زبان java script برای طراحی سایت

که زبانی برای نوشتن اسکریپت تحت وب و در جهت افزودن پویایی بیشتر به صفحات وبسایتی که با html طراحی شده اند مورد استفاده قرار می گیرد و در دو حالت میتوان java script را بکار برد یکی استفاده از کدهای آن در داخل کدهای html و یا نوشتن کد در فایلی جداگانه و فراخوانی آن فایل در میان کدهای html ، تا نتایج آن در صفحات سایتمان نمایان شود. java script را هم بعنوان زبان شی گرا و هم بنوان زبان ساخت یافته میتوان مورد استفاده قرار داد و به دلیل قابلیت های فراوانی که دارد به صورت گسترده در طراحی سایت استفاده میشود.

css برای طراحی سایت

در واقع می توان گفت css زبانی برای کامل کردن زبان html است و قابلیت هایی از قبیل قرار دادن تصاویر پس زمینه ، تنظیم قالب بندی صفحات و هر کاری در این باب که html قادر به انجام آن نیست را انجام میدهد و نسخه ها و ویرایش های مختلفی از آن تا به حال به بازار ارائه شده است.

زبان برنامه نویسی asp.net برای طراحی سایت

این زبان از مجموعه net. بوده و با سیستم عامل ویندوز کاملا سازگار می باشد. اگر نرم افزار ویژوال استودیو ای اس پی دات نیت را داشته باشید به راحتی و با داشتن اطلاعات بسیار اندک از برنامه نویسی می توانید شکل و شمایل صفحات سایت خود را ساخته و از آن به بعد به فکر کد نویسی قسمت های عملیاتی سایت باشید که از زبان های برنامه نویسی مختلفی از جمله #c و ویژوال بیسیک و زبانهای دیگر می توانید استفاده ببرید ولی این زبان نسبت به php هزینه بیشتری برای راه اندازی یک سایت بر دوش شما خواهد گذاشت.

زبان برنامه نویسی php برای طراحی سایت

یکی از قدرتمند ترین و پرکاربرد ترین زبانهای برنامه نویسی تحت وب بوده و تا کنون سایتهای زیادی با این زبان ساخته شده اند. سرعت بالا ،هزینه کم و قابلیت های این زبان در طراحی سایت از مواردی است که باعث استفاده روز افزون از این زبان برنامه نویسی شده است . زبان php اپن سورس است و هر کس میتواند روی آن تغییرات خود را اعمال کند و اصلا به همین خاطر است که php این همه پیشرفت داشته و میان کاربران از محبوبیت خاصی برخوردار است. این زبان با زبانهای html و mysql سازگاری داشته و به کمک آنها میتوان سایت هایی با پویایی زیاد طراحی نمود.
  1. mahdiye mosayeb nia
  2. مهندسی کامپیوتر
  3. یکشنبه, 01 شهریور 1394
  4.  اشتراک
هنوز نظری قرار داده نشده است


پاسخی ارسال نشده است
همچنین این پست قفل است و امکان ارسال نیز وجود ندارد
ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…