images/sample/slideshow/logo-loading.png

تالار گفتمان

سوالات خود را جست و جو کنید و اگر جوابی نیافتید، با ایجاد یک بحث جدید، از دیگران راهنمایی بگیرید
آتوسا حقی

شیوع سرطان در ایران
زمانی که هنوز زندگی ها رنگ و بوی صنعت را به خود نگرفته بودند، ایرانیان جزء معدود مردمانی به شمار می آمدند که به تغذیه توجه ویژه داشتند و همیشه از رژیم غذایی سالم و متنوع استفاده می کردند. آن‌ها در درجه اول سبد غذایی خود را از گیاهان پر می کردند و بعد به سراغ خوراک حیوانی می رفتند؛ همچنین برای طبخ از دو روش آب پز کردن و کباب کردن بر روی آتش هیزم استفاده می کردند. بر این اساس ایران از جمله کشورهایی به شمار مي آمد که سالم‌ترین، قوی‌ترین و با نشا‌ط‌ترین انسان ها را در خود جای مي‌داد.
کمی بعد از آغاز انقلاب صنعتی در اروپا و پدیدار شدن محصولات شیمیایی و مصنوعی، غذاهای تازه و طبیعی جای خود را به فست فود¬ها و کنسرو ها دادند. در دورانی که تجهیزات مدرن آشپزخانه مثل ماکروویوها، سرخ کن ها، طراحی های زیبا و نچسب بودن ظروف تفلون حجم بالایی از تبلیغات را به خود اختصاص می دادند، روش های سنتی طبخ تنها برای افراد سالخورده و بیمار مورد استفاده قرار می گرفت و مردم ترجیح دادند به‌جای انجام فعالیت‌های فیزیکی از ابزار¬آلات استفاده کنند. بروز اين تغييرات در ایران با سرعت بالايي پیشرفت و ايرانيان هرگز به این موضوع فکر نمی کردند که روزی کشورشان جزء آلوده¬ترین کشورهای جهان به شمار آید و رتبه اول شیوع سرطان را در خاورمیانه به خود اختصاص دهند. محققان احتمال می دهند اگر روند صنعتی شدن زندگی در ایران به همین شکل ادامه یابد، تا ده سال آینده نرخ بروز سرطان در ايران به بیش از دو برابر برسد.
دانشمندان از اين اتفاق به عنوان سونامی سرطان یاد می کنند.
در جداول زیر که طبق گزارش آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) در سال 2012 تهیه شده اند، میزان شیوع پنج سرطان شایع در ایران را در سطح جهان و آسیا (در هر 000/100 نفر) مورد بررسی قرار می دهیم.

a

منبع : کتاب سرطان و گیاهان دارویی
  1. آتوسا حقی
  2. HTML
  3. یکشنبه, 01 آذر 1394
  4.  اشتراک
هنوز نظری قرار داده نشده است


پاسخی ارسال نشده است
همچنین این پست قفل است و امکان ارسال نیز وجود ندارد
ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…