images/sample/slideshow/logo-loading.png

تالار گفتمان

سوالات خود را جست و جو کنید و اگر جوابی نیافتید، با ایجاد یک بحث جدید، از دیگران راهنمایی بگیرید
هر مجموعه نرم افزاری که برای بهبود شکل گیری فرآیند آموزش به صورت غیر حضوری انجام شود را می توان در زمره Virtual learning قرار داد؛ اما LMS مخفف کلمات Learning Management System به معنای (سیستم مدیریت یادگیری) می باشد. سیستم LMS در واقع نوعی نرم افزار مدیریت محتوای آموزشی است.
در ابتدای فرآیند غیر حضوری کردن آموزش ها، استفاده از لوح های فشرده (CD و DVD و ...) مرسوم شد و شرکت های فعال در این حوزه، به سمت ایجاد محتویات ویدیویی، تصویری وانیمشین برای ارایه آموزش در قالب جدید رفتند
اگر چه این فرآنید ها در نوع خود بسیار کارآمد و موثر بود اما عدم ارتباط دو طرفه فراگیر و استاد باعث عدم تثبیت مطالب و نیز عدم تناسب قدرت فراگیری و سرعت پیشرفت روند آموزش می شد.
لذا پیشرفت برنامه های آموزش از محتوای نمایشی محض به سمت نرم افزارهای با قابلیت ارتباط متقابل با مخاطب توانست تا حد زیادی این مسیر را بهبود بخشد.
اما عدم امکان به روز رسانی متوالی و لحظه ای، عدم دستیابی به نتایج فعالیت فراگیر و در کل نبود مسیر مناسب برای رصد کردن فرآیند ها کماکان نقص سیستم آموزشی را در حالت غیر حضوری نشان می داد.
گسترش فضای آنلاین و اینترنت و بهبود سرعت ارتباط از این مسیر باعث شد تا سیستم های آموزش مجازی به صورت آنلاین پا به عرصه وجود گذاشته و سامانه های وب بیس ایجاد شوند.در حال حاضر مجموعه فرآیند های آموزشی تحت عنوان LMS در سه فضا پیگیری میشود:

 • آموزش
 • آزمون
 • کلاس

و همه این موارد به صورت آنلاین می باشد.
در حقیقت بادگیری اولیه در بخش آموزش به واسطه ارایه محتوای آموزشی چندگانه صورت می پذیرد و در کلاس آنلاین که به صورت وبینار برگزار می گردد، فرآیند یادگیری به واسطه ارتباط دو طرفه و پرسش و پاسخ های زنده تکمیل می گردد.
فرآیند آزمون آنلاین نیز هم می تواند معیاری برای ارزیابی فراگیران تلقی شود و هم به عنوان بخشی از فرآیند آموزش. لذا امکان درج آزمون در میانه محتوای درسی می تواند یادگیری را کمال بخشد
 1. مدیر سامانه
 2. سامانه آموزش مجازی-سجام
 3. شنبه, 06 آبان 1396
 4.  اشتراک
هنوز نظری قرار داده نشده است
پاسخ صحیح Pending Moderation
0
رای
لغو

 • برای آنکه بتوانید یک سیستم آموزش مجازی با قابلیت مناسب داشته باشیم، ابتدا باید بدانیم که ویژگی های یک سیستم آموزش مجازی چه چیزهایی باید باشد.
 • از آنجا که یک سیستم آموزش مجازی زمانی می تواند موفقیت لازم را کسب نمایند که قابلیت ایجاد ارتباط مناسب با کاربران را داشته باشد، باید به این نکته دقت نمود که سیستم کاربر پسند باشد. یعنی در عین حال که از زیبایی ظاهری مناسبی برخوردار است، دسترسی به امکانات و ابزارها به گونه‌ای باشد که مستلزم آموزش خاص برای کاربری سیستم نباشد.
  دومین مورد بسیار مهم در خصوص سیستم های آموزش مجازی آن است که ظاهر سیستم باید با محیط سازمانی مورد استفاده تناسب لازم را داشته باشد. برای مثال یک سیستم آموزش مجازی مورد استفاده در یک موسسه آموزشی با سیستم آموزش مجازی مورد استفاده در یک مجموعه بانکی باید تفاوت ظاهری محسوسی داشته باشد
  نکته سوم وجود امکانات لازم در حین استفاده از سیستم و قابلیت به روز رسانی آن توسط مجموعه ای پشتیبان آن می باشد بسیاری از سیستم های کرک شده خارجی که ظاهراً امکانات مناسبی نیز دارند چندان توصیه نمی شود چرا که اگر زمانی نیازمند ایجاد تغییراتی متناسب با ملزومات سازمانی خود هستید یک سیستم خارجی کرک شده امکان تغییرات و بهینه سازی را ندارد سیستم ها باید به لحاظ عملکرد در مجموعه های معتبر و صاحب نام مورد استفاده و تعیین آن سازمان قرار گرفته باشد لذا توصیه می شود حتماً به رزومه و مشتریان یک مجموعه دقت لازم را داشته باشید
  یکی دیگر از نکات بسیار مهم در خصوص سیستم های آموزش آنلاین سرعت کارکرد نرم افزار می باشد بسیاری از سیستم های آموزش مجازی به لحاظ کارکرد سنگین بوده و تا حدی زمان مورد نیاز برای بارگذاری صفحات جدید خارج از حد تحمل کاربر می باشد لذا توصیه می شود حتما به این موارد توجه نمایید
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. سامانه آموزش مجازی-سجام
 3. # 1
 • صفحه :
 • 1


پاسخی ارسال نشده است
همچنین این پست قفل است و امکان ارسال نیز وجود ندارد
ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…