images/sample/slideshow/logo-loading.png

تالار گفتمان

سوالات خود را جست و جو کنید و اگر جوابی نیافتید، با ایجاد یک بحث جدید، از دیگران راهنمایی بگیرید
در دنیای رایانه هم مانند دنیای واقعی مزاحمانی وجود دارند که باعث دردسر افراد می شوند و حتی اگر شما با آن ها کاری نداشته باشید آنها با شما کار دارند. این مزاحمان دنیای مجازی که به بد افزار (malware) معروف شده اند، طیف وسیعی از عوامل مخرب نظیر ویروس، کرم های رایانه ای، تروجان، جاسوس افزار و ... را در بر می گیرند.
"ویروس های رایانه ای" از جمله مزاحمان دنیای مجازی اطلاعات هستند که با ورود به رایانه و آلوده کردن فایل ها می توانند به صورت فزاینده ای تکثیرشده، سرعت رایانه راکم نموده، برخی فایل ها را پاک کرده یا حتی به سخت افزار سیسیتم شما آسیب برسانند.
یک ویروس در واقع یک برنامه رایانه ای کوچک اما هوشمند است که توسط برنامه نویسان ماهر تهیه شده و با چسبیدن به یک فایل میزبان، کد های خود را وارد فایل های اجرایی آن می کند تا بتواند هم زمان با اجرای فایل، فعال شده و تکثیر گردد. چنان چه روزی احساس کردید عملکرد عادی رایانه تان مختل شده و اتفاقات عجیب و غریبی در آن به وقوع می پیوندد می توانید احتمال دهید که کامپیوترتان به یک یا چند ویروس (virus) یا کرم های مزاحم (worms) آلوده شده است. کرم ها هم نوعی از برنامه های مزاحم هستند که علاقه زیادی به تکثیر شدن دارند و با اشغال کردن منابع سخت افزاری سیستم، سرعت رایانه و به خصوص ارتباطات شبکه ای را به شدت کاهش می دهند. کرم ها بر خلاف ویروس ها، فایل های مستقلی بوده ونیازی به فایل میزبان ندارند و عموماً به اطلاعات کاربران آسیب نمی رسانند.

برای غلبه بر این مشکلات شرکت های متعددی در دنیا اقدام به تولید نرم افزار های ویروس یاب (Antivirus) کرده اند که وظیفه آن ها کشف این عوامل مزاحم و از بین بردن آن هاست؛ به گونه ای که کم ترین خسارت ممکن به فایل های سیستمی یا اطلاعات کاربران وارد شود. امروزه برنامه های ویروس یاب به دلیل افزایش استفاده کاربران از اینترنت درحال تغییر ماهیت هستند و به تدریج بهم جموعه برنامه های امنیت اینترنت (Insert security suite) تبدیل شده اند؛ برنامه هایی که مقابله با ویروس ها و کرم ها تنها یکی از وظایف آنهاست.
ازجمله دیگر وظایف این برنامه ها می توان به مقابله با جاسوس افزار ها(spywares) اشاره کرد. هنگامی که شما به اینترنت متصل هستید، همانگونه که سیستم شما در حال دریافت اطلاعات میباشد، بالقوه امکان ارسال اطلاعات از سیستم شما هم وجود دارد و برنامه های جاسوسی فعال در سیستم شما ممکن است اطلاعات حساس موجود در هارد دیسک تان یا پسورد های وارد شده را برای فردی که در حال چت با او هستید واز قضا یک نفوذگر (Hacker) ماهر است ارسال نمایید. باز شدن خودکار سایت هایی خاص هنگام اتصال به اینترنت هم می تواند ناشی از فعال بودن برنامه های جاسوسی باشد.

از دیگر کار کرد های نرم افزار های امنیتی می توان به مقابله تروجان ها (Trojan) و اسپم ها (Spam) اشاره کرد. واژه تروجان ازداستان اسب تروا (Trojan Horse) گرفته شده است. در این داستان یونانی ها که پس از محاصره شهر تروا از تسخیر آن عاجز بودند، اسب چوبی بسیار بزرگی به نام تروجان ساخته و تعدادی از افراد خود را در آن جای دادند. سپس این اسب چوبی را به ساکنان شهرهدیه دادن و اهالی تروا که گمان کرده بودند یونانی ها قصد مصالحه دارند، این هدیه را قبول کرده و در واقع با دست خود، دشمنان را به شهر وارد کردند. تروجان های رایانه ای هم تقریباً به همین شیوه عمل می کنند. شما با دریافت فایلی مانند یک نرم افزار پرکاربرد، یک screen saver یا یک بازی جذاب گمان می کنید هدیه ای دریافت کرده اید اما با اجرای آن، برنامه مخربی فعال شده و مدیریت بخشی از سیستم را به دست می گیرد.

اسپم ها که معادل فارسی هرزنامه برای آنها انتخاب شده، ایمیل هایی هستن که اغلب توسطافراد مزاحم به صورت انبوه ارسال شده و برخی از آنها حامل فایل هایی هستند که دانلود و اجرای آنها می توان برای سیستم خطر آفرین باشد. برخی از انواع آنها هم توسط شرکت های تجاری ارسال شده و حاوی تبلیغات می باشند. در هرصورت، نرم افزار های امنیتی، اسپم ها را هم در رده عوامل مزاحم و ناخواسته دسته بندی کرده اند.
علاوه بر همه این ها آنتی ویروس های جدید نقش دیواره آتشین یا همان فایر وال (Firewall) را هم برای سیستم ایفا می کند. برای درک هرچه بهتر این مفهوم لازم است بدانید همان گونه که سخت افزار سیستم برای ارسال اطلاعات به دستگاه های جانبی از پورت های سخت افزاری مانند پورت Usb استفاده می کنند، هنگام اتصال رایانه به یک شبکه محلی یا شبکه ای مثل اینترنت، ورود و خروج اطلاعات از پورت های منطقی صورت می گیرد. برای مثال برنامه های مدیریت ایمیل، برنامه های چت یا پروتکل معروف Http برای دریافت و ارسال اطلاعات از دروازه های منطقی مخصوص به خود استفاده می کنند. این دروازه ها همان سوراخ هایی هستند که هکر ها برای نفوذ به سیستم شما یا سرورهای میزبان سایت های اینترنتی از آن استفاده می کنند. در واقع دیواره آتشین یا فایروال برنامه ای است که مثل یک نگهبان، ورود و خروج اطلاعات دراین دروازه های مهم را کنترل نموده و در صورت تلاش غیر مجاز برای دسترسی به داده ها، این امکان را از نفوذگر سلب می کند.


امروزه با گسترش استفاده از رایانه وبه خصوص انتقال سریع ویروس ها از طریق اینترنت وشبکه های داخلی،ویروس یابهای متنوعی نظیرSymantec Norton،Eset Nod23، Kaspersky، BitDefender، AVG، Panda، Avast،Avira، MCAfee،F-Secure و... وظیفه حفاظت از رایانه ها در مقابل ویروس ها و کرم ها را برعهده دارند و با ورود هر ویروس جدید، برنامه مقابله با آن را تهیه کرده و به صورت فایل های Update روی اینترنت قرار می دهند.
 1. زینب یافتیان
 2. مهندسی کامپیوتر
 3. چهارشنبه, 06 خرداد 1394
 4.  اشتراک
هنوز نظری قرار داده نشده است
پاسخ صحیح Pending Moderation
0
رای
لغو
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTWSgKSNHx-PKEGO_OBovieRkEpjJOOkdGR0Vk-T4yTaHJC0AeItQ
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. مهندسی کامپیوتر
 3. # 1
پاسخ صحیح Pending Moderation
1
رای
لغو
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRTRMUVcbS6_n-IqoMmtuUsY5np_X2QCV_XvFf5WkaiT_8Urk6YXQ
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. مهندسی کامپیوتر
 3. # 2
پاسخ صحیح Pending Moderation
0
رای
لغو
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSXPHCLyzEh-Fnsh1cZzKVVqmmbT1GWlRniWUdtnokYZIvr-hUG
هنوز نظری قرار داده نشده است
 1. بیش از یک ماه پیش
 2. مهندسی کامپیوتر
 3. # 3
 • صفحه :
 • 1


پاسخی ارسال نشده است
همچنین این پست قفل است و امکان ارسال نیز وجود ندارد
ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…