images/sample/slideshow/logo-loading.png

تالار گفتمان

سوالات خود را جست و جو کنید و اگر جوابی نیافتید، با ایجاد یک بحث جدید، از دیگران راهنمایی بگیرید
http://www.zoomit.ir/media/k2/items/cache/15daa3d4b64026bf5a49e696d1ff545f_XL.jpg

دانشمندان نجوم از دانشگاه واترلو کامل‌ترین نقشه سه بعدی جهان را ارائه کردند. این نقشه دو میلیون سال نوری وسعت دارد و می‌توان امیدوار بود که توسط آن بتوان وسعت جهان را پیش بینی و میزان ماده تاریک را شناسایی کرد.
دانشمندان روی کامل‌ترین نقشه سه بعدی جهان مناطقی به رنگ سفید مشخص کرده‌اند که نشان دهنده‌ی کهکشان‌ راه شیری است، مناطق قرمز رنگ هم نشان دهنده کهکشان Shapley، بزرگ‌ترین کهکشان در مقایسه با راه شیری است. مناطق آبی و تیره هم کهکشان‌های جدید را نشان می‌دهد، مناطق کناری نقشه هم هنوز کشف نشده و نامشخص هستند.

اگرچه ممکن است انسان‌ در آینده نزدیک شاهد عمق وسیعی از فضا نباشد اما داشتن یک نقشه کامل و سه بعدی کمک می‌کند تا دانشمندان بتوانند انبساط جهان و وسعت آن را پیش بینی کنند. دانشمندان مشاهده کرده‌اند که کهکشان‌ها بطور متفاوتی از هم حرکت می‌کنند، زیرا انبساط جهان یکنواخت نیست. این تفاوت‌ها، «سرعت‌های عجیب» نامیده می‌شوند.کهکشان همسایه‌ی راه شیری که آندرومدا نام دارد، تقریبا با سرعت دو میلیون کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند.
پروفسور مایکل هودسان، جاناتان کریک و استفان ترن‌بال، محققانی از دپارتمان فیزیک و ستاره‌شناسی دانشگاه واترلو و موسسه فیزیک نجومی پاریس و موسسه ملی تحقیقات علمی فرانسه این نقشه را تولید کرده‌اند.
توسط این نقشه دانشمندان قادر هستند تا ماده تاریک را به طور دقیق بررسی کنند. ماده تاریک، بیشتر حجم جهان را دربرگرفته است و یک شکل فرضی از ذره ماده است که نور را بازتاب یا انتشار نمی‌دهند، از این رو نمی‌توان آن را بطور مستقیم مشاهده یا اندازه‌گیری کرد. ویژگی‌های ماده تاریک تنها بطور غیرمستقیم و از طریق تأثیرات گرانشی آن بر ماده مرئی و نور، قابل استنباط است. مدل‌های پیشین بطور کامل برای این حرکت رصد‌ شده، اختصاص نیافته بودند. این انحراف‌ها در حرکت کهکشان‌ها، ابزار ارزشمندی برای تعیین توزیع ماده و ماده تاریک در بزرگترین مقیاس ممکن هستند.
  1. maryam jafarian
  2. پروژه و پایان نامه ی دانشجویی
  3. چهارشنبه, 06 خرداد 1394
  4.  اشتراک
هنوز نظری قرار داده نشده است
پاسخ صحیح Pending Moderation
1
رای
لغو
perfect :) :)

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQhWkVv8CAcjzKNvmqnBW0KnVBluzCL-ZHOX2_Ed0imNq8v9p_V
هنوز نظری قرار داده نشده است
  • صفحه :
  • 1


پاسخی ارسال نشده است
همچنین این پست قفل است و امکان ارسال نیز وجود ندارد
ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…