images/sample/slideshow/logo-loading.png

تالار گفتمان

سوالات خود را جست و جو کنید و اگر جوابی نیافتید، با ایجاد یک بحث جدید، از دیگران راهنمایی بگیرید
به نام خدا
تسلط بر یکی از زبان‌هایشی گرا باعث می شودکه روی بقیه زبان‌ها نیز تسلط نسبی داشته باشید.... اگر به دنبال درآمد و گسترهی کاربرد هستید و این که در هر مکان و شرایطی به راحتی پذیرشتان کنند و با استانداردهای زیادی هماهنگ باشید و با نصب ویژوال استودیو احساس بی نیازی کنید؛ بهتر است سی شارپ را انتخاب کنید. البته جاوا نیز زبان بسیار قوی و انعطاف پذیری است ولی با توجه به بازار ایران و کسب درآمد؛ جاوا جایگاه کمتری دارد. شما با توجه به مسیر زندگی خودتان می‌توانید هر کدام را انتخاب کنید و یا حتی هر دو را با هم بخوانید. در کل انتخاب یکی از این زبان‌ها بستگی دارد به اینکه بخواهید برای خودتان کار کنید یا در شرکت‌ها کار کنید. اگر بخواهید برای خودتان کار کنید، هیچگاه به تنهایی نمی‌توانید پروژه Enterprise ی را بنویسید. ولی می‌توانید با همان زبانی که فرا گرفته‌اید همه آن‌ها را بنویسید. که از این نظر دات نت سریع‌تر است. ولی اگر بخواهید در شرکت‌ها کار کنید اکثر پروژه‌ها مقیاس متوسط به بالا هستند و در طول یک سال هم ممکن است لازم باشد با چند زبان کار کنید. یا حتی از یک تیم به تیم دیگری منتقل شوید. اگر دانشجو هستید بهترین فرصت است که هم دانشی از جاوا کسب کنید و هم سی شارپ.
اوج قدرت جاوا در پروژه‌های Enterprise است. در پروژه‌هایی که transaction ها زیاد هستند دات نت به هیچ وجه نمی‌تواند پاسخ گو باشد به همین منظور از پلت فرم جاوا استفاده می‌کنند. مثل بانک‌ها، بیمه‌ها، سیستم‌های رزرو بلیط که در هر ساعت بیش از 1000 transaction رخ می‌دهد. جاوا تقریباً تمام function های C را پشتیبانی می‌کند چون خودش اساساً با C نوشته شده است.اگه تصمیم گرفتی که جاوا یاد بگیری باید یه برنامه 5 ساله بریزی. تازه اون موقع می‌فهمی جاوا چی هست و اصلاً قراره چی کار بکنی چیزی در حدود 130 تا پلت فرم جاوا وجود داره و خلاصه اینکه کاره یک شب و دو شب نیست.
اما این رو بدون جاوا رو که یاد بگیری می شی یه آدمی که مستقل از پلت فرم کار می کنه یعنی دیگه برات مهم نیست که با چی کار کنی، مهم برات performance کار هستش چون تو این مدت کاملاً موهات به رنگ سفید درومده و خستهی خسته....
از لحاظ درآمد هم که جاوا کارها بالاترین درآمد رو تو برنامه نویس ها دارن اما خوب جونشون درومده. یادگیری سی شارپ خیلی ساده و کاربری آن راحت است. اما در رابطه با جاوا هر چه بیشتر یاد می‌گیرید علاقه مند تر می‌شوید چون جاوا واقعاً دنیای بزرگی دارد و بسیار هم محبوب است. و این یکی از دلایل خانواده بزرگ جاوا است. منظورم از خانواده بزرگ این است که شما در هر زمینه ای بخواهید با جاوا کار کنید تنوع تکنولوژی‌ها و کتابخانه‌ها آنقدر زیاد است که مبهوت می‌مانید که از کدام استفاده کنید.
برای مثال اگر بخواهید یک سایت سازمانی بزرگ را باجاوا طراحی کنید انتخاب‌های زیر را در پیش رو دارید:
jsp, servlet, struts, ice faces,jsf, oracle ADF و ده‌ها کتابخانه دیگر که هیچ کدام برای خود سان نیستند بلکه شرکت‌های دیگری این کتابخانه‌ها را برای معماری j2ee در جاوا طراحی کرده‌اند و این نشانه محبوبیت جاوا است.
لازم به ذکر است که هر کدام از این کتابخانه‌ها که معرفی کردم آنقدر بزرگ هستند که یادگیری کار با آن‌ها کلی انرژی می‌برد و این یک ضعف است اما چون تنوع زیاد است و هر کدام از این کتابخانه‌ها استفاده مخصوص خود را دارند برنامه نویس یا مدیر پروژه به راحتی می‌تواند تصمیم بگیرد که برای پروژه ای که در پیش رو دارد از کدام یک از این تکنولوژی‌ها استفاده کند.حالا این برای j2ee بود شما با همین مساله برای برنامه‌های Desktop و mobile نیز روبرو هستید.
برای برنامه‌های j2ee چندین Application server قدرتمند نیز وجود دارد که برای انتخاب آن در پروژه‌های بزرگ سازمانی و ملی تنوع زیادی وجود دارد. برای هر کدام از این Application server ها زمان‌ها و پول‌ها خرج شده که تمامی ندارند و بسیار قدرتمند هستند.
از جمله آن‌ها می‌تواند به GlassFish, jBoss, Oracle Application server, sun Application server و.. که هرکدام از این هارا نیز شرکت‌هایی غیر از sun طراحی کرده‌اند.
در جاوا سه تا Platform قدرتمند نوشته شده که عبارت‌اند از Eclipse, netbeans, jDeveloper که متاسفانه اکثر برنامه نویسان و حتی جاوا کاران فکر می‌کنند که این‌ها فقط IDE هستند در صورتی که این‌ها Platform هستند که می‌توان توسط انها برنامه‌های بزرگی نوشت یعنی این که یک بستری آماده شده و شما می‌توانید از قابلیت‌های آماده این بستر استفاده کرده و نرم افزارهای خود را سریع‌تر و تحت یک چهار چوب قوی ایجاد کنید. برای مثال IDE netbeans یک نرم افزاری است که تحت Platform نت بینز توسعه یافته در حالی که به کسی که بگی netbeans فکر می کنه که فقط یه IDE خالی است.
در حالی که مایکروسافت فقط یه IDE به نام visual studio داره و البته IDE بسیار قدرتمندی است و محبوب‌ترین IDE در دنیا. دراین که از جاوا در پروژه‌های بزرگ استفاده می شه شکی نیست چون من می تونم ده‌ها پروژه رو که می‌شناسم برای شما نام ببرم. اما چرا از جاوا در پروژه‌های کوچک مثلاً در اتوماسیون‌ها استفاده نمیشه؟ جواب اینکه هزینه استخدام یک جاوا کار معمولی خیلی خیلی بیشتر از یک دات نت کار است (البته در ایران) و این برای یک شرکت اصلاً به صرفه نیست که یک نرم افزار کوچک رو با جاوا بنویسه. اما در کنار این بحث‌ها حقوق یک برنامه نویس جاوا رو هم در نظر بگیرید که نسبت به برنامه نویس دات نت زیاد است در حال حاضر چیزی بالای دو میلیون تومان و این یک ضعف است چون هزینه تولید نرم افزار رو بالا می‌برده.
خیلی‌ها فکر می‌کنند هر چه یادگیری یک زبان برنامه نویسی سخت تر باشد، حتماً بر زبان‌های دیگر برتری دارد. این تفکر در دنیای امروز واقعاً مسخره است! به طور مثال یکی از سخت‌ترین زبان‌های برنامه نویسی سی++ است. به نظر شما یک برنامه نویس سی++ چه برتری بر یک برنامه نویس ویژوال بیسیک دات نت دارد!؟ تفاوت‌ها نسبی است. مثلاً برنامه نویس سی++ می‌تواند یک درایور سخت افزاری بنویسد اما برنامه نویس وی بی دات نت نمی‌تواند. حالا به نظر شما کدام بهتر می‌توانند یک وب اپلیکیشن بنویسند!؟ کدام سریع‌تر می‌تواند یک نرم افزار تولید کند!؟ کدامیک ابزارهای قوی تری برای توسعه در اختیار دارد!؟ خروجی کدامیک سریع‌تر اجرا می‌شود!؟ اخیراً بسیاری از برنامه نوسان سی++ به جاوا و سی شارپ روی آورده‌اند. چرا!؟ مگر سی++ سخت تر نیست! پس چرا این‌ها به یک زبان ساده تر روی آورده‌اند!؟
پاسخ این است که در دنیای امروز، برنامه نویسان باید پلت فرم محور باشند نه زبان محور. زبان برنامه نویسی هر چقدر هم که قوی و سخت باشد، اگر توسط یک پلت فرم قدرتمند و شناخته شده پشتیبانی نشود هیچ ارزشی نخواهد داشت. به طور مثال در سیستم عامل لینوکس از سی++ به خوبی پشتیبانی می‌شود اما در وب اینطور نیست. این سی++ را به یک انتخاب مناسب برای نوشتن برنامه‌های مبتنی بر لینوکس و به یک انتخاب نا مناسب برای نوشتن برنامه‌های مبتنی بر وب تبدیل می‌کند. PHP در وب به خوبی پشتیبانی می‌شود و برای توسعه برنامه‌های تحت وب بسیار مناسب است اما در بقیه موارد حرفی برای گفتن ندارد.
کسانی که خود را محدود به یک زبان برنامه نویسی می‌کنند هیچ وقت موفق نخواهند شد. سراغ دارم کسانی را که برای تولید نرم افزار از جاوا و اوراکل استفاده می‌کنند اما نرم افزارشان به اندازه نرم افزاری که با دلفی و اینتربیس تولیدشده، بازدهی مطلوب ندارد. باور کنید استفاده از جاوا و اوراکل کلاس کاری شما را بالا نمی‌برد. استفاده نابجا از ابزارهای قدرتمند نشان از نا آگاهی و آماتور بودن شما دارد نه کلاس بالای شما! در دنیای امروز باید بر اساس نیاز و خواست مشتری از این ابزارها استفاده کرد. این‌ها فقط ابزارهایی هستند در اختیار ما انسان‌ها، با تعصب بیجا و نا آگاهی انسان‌هایی در دست این ابزارها نباشیم.
  1. mahya.s.sadeghi
  2. برنامه نویسی
  3. پنج شنبه, 07 خرداد 1394
  4.  اشتراک
هنوز نظری قرار داده نشده است
پاسخ صحیح Pending Moderation
1
رای
لغو
مرسی از پست خوبتون ... من C# رو خیلی دوست دارم

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT2apnC1bilDmM47cm4r2lcSfCf4LYemN4Q4swwo-PI3pw8BGaE9A

جواب: خواهش می کنم عزیزم
  1. بیش از یک ماه پیش
  2. برنامه نویسی
  3. # 1
1
رای
لغو
PERFECT ;) ;) ;) ;)
  1. بیش از یک ماه پیش
  2. برنامه نویسی
  3. # 2
1
رای
لغو
http://s3.picofile.com/file/8190885126/thank_you_2_.jpg
  1. بیش از یک ماه پیش
  2. برنامه نویسی
  3. # 3
0
رای
لغو
دوستان عزیز سلام
در این مقاله ذکر شده که یاد گیری زبان جاوا کاری بسیار سخته.
اما خود من مشغول یاد گیری زبان جاوا هستم اون رو بسیار ساده تر و قابل لمس تر از زبان سی شارپ دیدم.
پس نیازی نیست که به خاطر این فکر که زبان جاوا زبان سختی است از یادگیری آن صرف نظر کنید
  1. بیش از یک ماه پیش
  2. برنامه نویسی
  3. # 4
0
رای
لغو
mahya.s.sadeghiنوشت:

دوستان عزیز سلام
در این مقاله ذکر شده که یاد گیری زبان جاوا کاری بسیار سخته.
اما خود من مشغول یاد گیری زبان جاوا هستم اون رو بسیار ساده تر و قابل لمس تر از زبان سی شارپ دیدم.
پس نیازی نیست که به خاطر این فکر که زبان جاوا زبان سختی است از یادگیری آن صرف نظر کنید

چه جالب:) :) من وردپرس رو هم خیلی دوست دارم چون بازمتنه:p :p :p :) :) :)
  1. بیش از یک ماه پیش
  2. برنامه نویسی
  3. # 5
  • صفحه :
  • 1

پاسخی ارسال نشده است
همچنین این پست قفل است و امکان ارسال نیز وجود ندارد
ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande

آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…