images/sample/slideshow/logo-loading.png

سه شنبه, 09 تیر 1394 00:00

مهندسی معکوس

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

reverse

مهندسی معکوس یکی از روش های دسترسی به دانش فنی است. لازمه اجرای این شیوه وجود نمونه هایی از محصول است که مبنای کار تحقیقات قرار می گیرد.

در این روش برای دستیابی به دانش فنی به توسعه اطلاعات فنی از طریق تجزیه محصول متوسل می شویم که اصطلاحاً کشف کردن (DEFAKTAGE) دانش فنی نامیده می شود. در این فرایند، کارشناسان مربوطه، مشخصات، هدف و شرایط طراحی محصول را درنظر گرفته و سعی در ساخت و تولید محصول طبق استانداردهای ملی و رایج خود دارند و نقاط مجهول و ناشناخته مسئله را نیز با درایت و بررسی هــــای کارشناسی و تحقیقات پوشش می دهند، بدون اینکه از ابتدا درگیر جزئیات فنی و طراحی محصول شده باشند.

شاید بتوان از مهندسی معکوس به عنوان کپی برداری آگــــاهانه از یک محصول نام برد،‌روشی که عده ای از کشورهای شرق آسیا و اروپا بعداز جنگ جهانی دوم عملاً پیاده کردند و درحال حاضر جزء کشورهای پیشرفته و صنعتی محسوب می شوند.

درهر صورت تجربه های مفیدی که در دهه اخیر با حمایت طرح اعطای کمک های فنی و تکنولوژیک به صنایع به وسیله تامین سرمایه ارزان و حمایت های دولتی ازطریق سیاست گذاری مناسب مالیاتی و... روی موضوع ها و محصولات مختلف در کشور صورت گرفته، همه مؤید بهره وری و مثمرثمربودن این استراتژی در پاسخ به نیازهای کشور است. نکته جالب اینکـــه کارشناسان داخلی با چنین تجربه هایی اعتماد به نفس و جسارت فنی لازم برای مواجهه با کارشناسان خارجی در مرحله انتقال فناوری پیدا می کنند و بدیهی است در این صورت، شرایط جذب کامل مراحل انتقال فناوری، شناختن نقاط کور فنی و علمی صنایع داخلی و سعی در برطرف کردن آن، جهت دادن صحیح به انتقال فناوری، مشاوره با مسئولان در راستای تصمیم گیری و عقد قراردادهای تولید و مشارکت با شرکت های خارجی و... فراهم خواهدآمد.

از مهندسی معکوس در زمینه های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری ازجمله: برای غلبه بر عیب ها یا گسترش توانایی های دستگاه های موجود، تهیه قطعات یدکی و ایجاد مراکز تعمیر و نگهداری دستگاه های پیشرفته، به عنوان ابزاری برای یادگیری، ابزاری برای ساختن محصولات جدید و سازگار که از محصولات موجود در بازار ارزان تر باشند، ابزاری برای رقابت، برای بالابردن کارآیی نرم افزارها، مورداستفاده قرار می گیرد و در حیطه های سخت افـــزار و نرم افزار رایانه ای اهمیت ویژه ای دارد.


مهندسی معکوس در اپرا :

متخصصان اپرا با تمرکز و توجه به استاندارهای تولید محصول، با تحلیل عملکرد و توجه به ورود ها و خروجی های سیستم به موارد ذیل توجه ویژه دارند

 1. تثبیت و اطمینان از نحوه عملکرد و ساختار سیستم
 2. شناسایی ارتباطات با مجموعه های مجاور
 3. توجه به نقاط حساسیت و مورد توجه برای حفظ کارایی و بهره وری
 4. مستندسازی و تصویر برداری از کلیه مراحل دمونتاژ
 5. رعایت امانتداری و حفظ مستندات به صورت طبقه بندی شده
 6. شناخت و بررسی آرایش درونی مدارات و ...
 7. باز طراحی و سنجش عملکرد هر بخش در طراحی
 8. بهینه سازی سیستم در صورت لزوم
 9. طراحی و ساخت مدل اولیه
 10. تست کلیه پارامترها و تامین استانداردهای تعریف شده
 11. ساخت و تحویل نمونه نهایی
 12. اقدام برای تولید انبوه در صورت نیاز
خواندن 3522 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 09 تیر 1394 07:30

15 نظرها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…