سامانه آموزش مجازی سجام

از دیگر محصولات شرکت اپرا، سامانه آموزش و آزمون آنلاین می باشد. که در بستر آموزش برای همه و به شکلی برابر ایجاد شده است. با مطالعه گسترده بر روی قوانین آموزشی جاری، ضوابط و شیوه های آموزش و ارزیابی در آموزش سنتی و توجه به امکانات موجود ، سامانه آموزش آنلاین طراحی و ارایه شده است.

  آموزش مجازی شامل بخش های زیر می باشد:

  • آموزش آنلاین

نوعی سبک نوین در آموزش از راه دور محسوب می شود، که می تواند شامل آموزش الکترونیکی و آموزش ترکیبی باشد. که با استفاده از ابزارها و تکنولوژی های مختلف روز دنیا قابل استفاده است. نام های دیگری مانند آموزش از راه دور، آموزش برخط، سیستم مدیریت آموزشی، سیستم مدیریت دروس و غیره هر یک به تنهایی جنبه های مختلفی از آموزش الکترونیکی را شامل می شوند.

  • آزمون آنلاین

آزمون آنلاین یا آزمون الکترونیکی امتحانی است که به صورت اینترنتی و برای سنجش دانش شرکت‌کننده‌ها در یک موضوع برگزار می‌شود. که دیگر مشکلات از قبیل طرح کردن سؤالات یک آزمون، چاپ کردن و تکثیر آن‌ها به تعداد مورد نیاز، برگزاری آزمون به روش سنتی، تصحیح اوراق و اعلام نتایج مدت‌ها پس از برگزاری آزمون را ندارد. امروزه با عمومی‌تر شدن استفاده از کامپیوترها، می‌توان انتظار داشت در مراکز برگزاری آزمون، تعداد قابل توجهی کامپیوتر، در دسترس باشد. حال، اگر بتوان با توجه به توانایی بالای کامپیوترها شرایطی را فراهم کرد تا مشکلات مذکور، کمتر و در کل، سرعت برگزاری یک آزمون تا حد ممکن سریع‌تر شود، می‌توان از بسیاری از کارهای اضافی جلوگیری به عمل آورد.

سجام

امکانات سامانه آموزش آنلاین:

مدیریت کاربران

مدیریت کاربران توسط مدیر سامانه انجام می شود؛ که شامل مدیریت کاربرها، اختصاص درس ها و دوره ها به کاربران و قابلیت ایجاد نوع کاربری جدید می باشد. همچنین پشتیبانی کامل مدیریت کاربران، کاربری های تعریف شده بر اساس نیاز شما را انجام می دهد.

مدیریت کاربران

سجام از سه نقش کاربری:

  • دانشجو (فراگیر)
  • استاد (ارایه دهنده) 
  • مدیر پشتیبانی 

صرف نظر از این سه نقش پایه، سجام به شما این امکان را می دهد تا بتوانید نقش کاربری (نوع کاربری) جدیدی را اضافه کنید. و برای آن نقش جدید سطح دسترسی به بخش ها را مطابق میل خود تعریف کنید. برای مثال، می توان نقش کاربری «میهمان» را به سه نقش پایه بیفزایید و به گونه ای تنظیم کنید که کاربران با این نقش نتوانند پیامی را در تالار گفتمان ارسال کنند و یا به محتویات درس یا دروسی دسترسی نداشته باشند.

امکانات افزایشی

بسیاری از مجموعه های سازمانی پایگاه داده جامعی از کاربران خود دارند و کاربران سازمان با نام کاربری و رمز عبور واحد به سیستم های کاربردی دسترسی دارند. سامانه سجام امکان ارتباط با پایگاه Active directory را دارا بوده و کاربران سازمانی بدون نیاز به ثبت نام با همان رمز عبور سازمانی خود می توانند به سامانه وارد شوند.

مدیریت فایل ها و کتابخانه الکترونیکی

سجام به کاربران خود این امکان را داده که فایلی را بارگذاری، باز بینی، اشتراک گذاری، فشرده سازی، تغییر نام و حذف کنند. شما همچنین می توانید فایل ها را در فهرست راهنما مرتب و چندین فایل را می توانید در قالب یک فایل zip بار گذاری کنید. سجام به صورت اتومات آن را unzip می نماید. همه فایل های بارگذاری شده در فولدر مخصوص کتابخانه الکترونیکی به اشتراک گذاشته شده و می تواند توسط کلیه کاربران دروس دانلود گردد.

مدیریت فایل

مدیریت

مدیر قادر به کنترل کلیه ابعاد سیستم می باشد و برای این کار واسط های بسیار آسانی برای استفاده و کنترل مدیر قرار داده شده است. پشتیبانی ماژول های جدید به وی این امکان را می دهد تا سیستم مورد نظر خود را پیاده سازی کند.

مدیر

قوانین در دسترس

شما با استفاده از این بخش می توانید به محدود کردن یا هدایت کردن کاربران خود بپردازید. می توانید تعیین نمایید که کاربر چه باید بکند و چگونه باید انجام دهد. در این بخش شما می توانید کاربر را طبق یک مسیر آموزشی معین راهنمایی کنید.

قوانین در دسترس

سفارشی سازی و قابل استفاده نمودن

سجام روش های بدیع و انعطاف پذیری را برای اینکه سیستم جذاب و متنوع باشد، در نظر گرفته است. کشیدن و رها کردن ابزارها به محل دلخواه، انتخاب پوسته و قالب جدید، فعال نمودن ابزارها برای هر درس.

سفارشی

سیستم چند زبانی

سجام قابلیت استفاده و افزودن چندین زبان را دارا می باشد.و می تواند چندین زبان را پشتیبانی کند

چندزبان

درس ها، دوره ها و موضوعات

شامل مدیریت درس ها، مرتب سازی منطقی درس ها بر طبق موضوع ، و دسته بندی چند درس در یک دوره می باشد. همچنین در این قسمت نیز امکان افزودن کاربران مجاز به استفاده از یک درس یا دوره به لیست مربوط به آن درس یا دوره فراهم شده است.

مدیریت دوره و درس

واژه نامه

برای توضیحات کامل محتوامی توان از واژه نامه استفاده کرد.توضیحات واژه ها که وارد سیستم می شود به طور خودکار مرتب شده و به ترتیب حروف الفبا قرار می گیرد. لغات می تواند با محتوای درس به گونه ای ارتباط داشته باشد تا زمانی که کاربر روی آن کلمه مورد نظر توقف می نماید، توضیح مورد نظر برای کاربر نمایش داده می شود.

واژه نامه

پروژه ها

 می توانید ضمن ایجاد یک پروژه برای تحویل آن مهلت زمانی تعیین نموده و به کاربران ارایه نمایید. کاربران باید یک فایل را به عنوان نتیجه پروژه در سیستم بارگذاری کنند. همچنین استاد به فایل ها دسترسی دارد و می تواند آنها را برسی وامتیاز بدهد.

پروژه

آزمون ساز

سجام دارای سامانه پیشرفته آزمون ساز می باشد؛ که از انواع مختلف آزمون ها و نیز انواع متفاوت سوالات را پشتیبانی می نماید. . کلیه سوالات در یک بانک سوال ذخیره می شود و می تواند در آزمون های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.می توان برای هر آزمون سطح دشواری، زمان مورد نیاز برای پاسخگویی تعیین کنید. می توان تکرار آزمون برای کاربر و در هر بار سوالات آزمون به صورت تصادفی تنظیم گردد.

آزمون ساز

تولید و ویرایش محتوا

سجام دارای ویرایشگر بسیار قدرتنمد و انعطاف پذیر محتوا بوده که در داخل آن امکان پشتیبانی فایل های مولتی مدیا (صوت، تصویر، ویدیو و …) فراهم گردیده است.

پشتیبانی SCORM

سجام با استاندارد scorm سازگار بوده و قالب آن استاندارد است. بنابراین کلیه محتواهای SCORM می توانند به سیستم import یا از آن export گردد.

میزان پیشرفت

چندین شاخص برای نشان دادن میزان گذراندن دروس و وضعیت جاری کاربران ارائه می نماید. که میتوان  میزان پیشرفت را براساس شاخص ها تحلیل نمایند. و کاربران را نیز برای مشاهده وضعیت جاری خود و نیزبرای تکمیل درس و دوره ها هدایت می نماید.

گزارش ها

از این بخش می توانید گزارش های متعددی دریافت کنید. می توانید گزارشات سفارشی ایجاد نموده تا گزارش های متناسب با نیاز خود را دریافت نمایید.برخی از انواع گزارش ها عبارتند از: دسترسی ها به سیستم، مشخصه های سیستم مورد استفاده، تحلیل عملکردی کاربران یک درس یا دوره.

ابزارهای ارتباطی

 سجام شامل چندین ابزار ارتباطی است. برخی از آن ها شامل: تقویم، چت، پیغام های شخصی، تالار گفتمان (فوروم)، اشتراک گذاری فایل ها، و ابزار های اشتراکی تولید محتوا می باشد.

دانش فنی

سجام از آخرین دانش فنی و تکنولوژی روز وب بهره برده تا مطمئن شود مورد پسند کاربران حرفه ای قرار می گیرد. تعداد مختصری از این تکنولوژی ها عبارتند از: Ajax، LDAP، Unicode، scorm، n-tier-architecture، modular extensions، CSS و Strict DTD

ماژولار بودن

ماژول ها به شما امکان فراتر بردن خواسته هایتان از سیستم را نسبت به حالت پایه آن می دهد. ماژول ها از طریق درگاه مدیر سیستم نصب و فعال می گردد. و همچنین ابزارهای مورد نیاز شما در آن قرار دارد.

جست وجو

شما می توانید به گونه ای موثر در داخل محتوای درس ها، پبام های شخصی و پیغام های داخل تالار گفتمان جست و جو نمایید.

امکانات سامانه آزمون آنلاین:

 سجام دارای سامانه پیشرفته آزمون ساز در درون خود می باشد؛ که امکان استفاده از امکانات آن تنها در دسترس استاد می باشد.

ویژگی های سامانه آزمون آنلاین شامل موارد زیر می باشد، که عبارتند از :

نوع سوالات

شامل 7 نوع سوال می باشد:

تنظیمات سوالات

سطح سوالات

سوالات دارای چهار سطح سختی می باشد که در هنگام طراحی سوال قابل تنظیم است:

امکانات بخش استاد

امکانات بخش مدیریت فایل

تصحیح هوشمند

طراحی هوشمند آزمون

امکانات چند رسانه ای

ویژگی آزمون ها

اسکرول به بالا